نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

 
ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳٠   کلمات کلیدی:
نظر شما چیست ؟ میتواند واقعیت داشته باشد؟؟؟

 
اوج بارش شهابی، در آسمان 30 مهر
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳٠   کلمات کلیدی:

دبیر انجمن نجوم اهواز با اشاره به جزئیات بارش شهابی اسدی در شامگاه فردا 30 مهرماه، گفت: این بارش شهابی از اوایل مهرماه آغاز می‌شود و فردا 30 مهرماه به اوج بارش می‌رسد

دبیر انجمن نجوم اهواز، فعالیت بارش شهابی جباری را از روز 10 مهر تا 16 آبان ماه ذکر کرد و اظهار داشت: این بارش فردا 30 مهرماه به اوج خود می‌رسد به گونه‌ای که تعداد شهاب‌هایی که در هر ساعت قابل مشاهده است (ZHR) به 30 شهاب در هر ساعت می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت رصد این پدیده زیبای نجومی در شامگاه فردا بسیار مناسب است، در این زمینه توضیح داد: در شامگاه فردا 30 مهر، ماه در آسمان نیست از این رو می‌توان شهاب‌های پر نور این بارش را مشاهده کرد.

جعفری زاده از نزدیکی سیاره مشتری به کانون بارش خبر داد و یادآور شد: در شامگاه فردا یکشنبه سیاره مشتری نیز در کنار کانون بارش شهابی جباری خواهد بود که منظره دیدنی را پدید خواهد آورد.

وی با اشاره به میزان سرعت بارش خاطرنشان کرد: میانگین سرعت شهاب‌های این بارش نسبت به کره زمین در اوقات اوج بارش حدود 66.2 کیلومتر بر ثانیه است. این بارش را می‌توان کمی پس از غروب خورشید مشاهده کرد.

این ستاره شناس همچنین از 2 بارش شهابی دیگر در آبان و آذر ماه خبر داد و اضافه کرد: پس از پایان بارش شهابی جباری، در روز 24 آبان ماه بارش شهابی اسدی را شاهد خواهیم بود.

وی منشا این بارش را دنباله داری به نام "سویفت-تاتل" (Swift-Tuttle) دانست که حدود 130 سال یک بار حرکت، مدار خورشید را کامل می‌کند و اظهار داشت: در بهترین شرایط رصدی تعداد شهاب‌ها بین 120 تا 200 شهاب است که تاکنون به ندرت تعداد این بارش‌ها به 200 رسیده است.

جعفری زاده بارش شهابی جوزایی را از دیگر بارش‌های  شهابی‌ در سال جاری ذکر کرد و گفت: این بارش در آذرماه سال جاری است و منشا "دنباله دار" ندارد بلکه منشا بارش جوزایی یک سیارک با نام "فایتون 3200" است که در سال 1998 کشف شد. بارش شهابی جوزایی در صورت فلکی جوزا از باقی مانده این سیارک ایجاد می‌شود.


 
بدون شرح........
ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٧   کلمات کلیدی:

.....


 
عکس نجومی
ساعت ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٧   کلمات کلیدی: عکس نجومی روز


 
عکس نجومی
ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٧   کلمات کلیدی: عکس نجومی روز


 
کشف زمینی در نزدیکی زمین
ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٧   کلمات کلیدی: کشف زمینی در نزدیکی زمین

سیاره‌ای شبه‌زمینی در فاصله چهار سال نوری از زمین کشف شده‌است که در صورت تایید، این سیاره نزدیک‌ترین سیاره به سامانه خورشیدی به شمار خواهد رفت.

دانشمندان این سیاره شبه‌زمینی را در فاصله چهار سال نوری از زمین در مدار ستاره‌ همسایه کشف کرده‌اند. با این‌همه دانشمندان اطمینان دارند که این سیاره جدید نمی‌تواند مکانی برای سکونت باشد، زیرا فاصله آن تا ستاره میزبانش 10 بار نزدیک‌تر از سیاره عطارد تا خورشید است و از این رو به خاطر حرارت دو هزار و 240 درجه‌ای که دارد هیچ موجود زنده‌ای نخواهد توانست در آن تاب بیاورد.

اما این سیاره جدید که در مدار ستاره شبه خورشیدی Alpha Centauri B در فاصله 25 تریلیون مایلی از زمین در حرکت است، می‌تواند همسان دیگری در فاصله‌ای مناسب‌تر از خود داشته باشد. به گفته دانشمندان دانشگاه ژنو مطالعات آماری نشان می‌دهند که سیاره‌های کم جرم در سامانه‌های چند‌گانه بسیار زیادند.


 
عکس نجومی
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی: عکس نجومی روز


 
ماجراجوی اتریشی با موفقیت از لایه اوزون به سطح زمین پری
ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢٥   کلمات کلیدی:

فلیکس بومگارتنر، چترباز اتریشی، با پرش از بالون در از ارتفاع بیش از 39 کیلومتری کره زمین برای اولین بار در جهان سقوط آزاد با سرعت بیش از سرعت صوت را تجربه کرد و رکورد ارتفاع سقوط آزاد را شکست.

به گزارش یو اس تودی  بومگارتنر درون کپسول دارای فشار 1360 کیلوگرمی بوسیله یک بالون هلیومی بیش از  28000 متر مکعبی یکشنبه 14 اکتبر به ارتفاع بیش از 39 کیلومتری رسیده بود، با یک لباس فضایی به درون محیط نزدیک به خلا پرید.

او که پیش از پرش بر روی سکوی کوچکی نشسته بود، در سخنانی که یادآور سخنان نیل آرمسترانگ بود، گفت: "گاهی باید خیلی بالا بروید تا بفهمید که چقدر کوچک هستید."


 
الماسی به بزرگی سه سیاره زمین
ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢۳   کلمات کلیدی:

سیاره 55 Cancri سیاره‌ای شبه‌زمینی به شدت گرم و داغ است که سطح آن را لایه‌ای گرافیتی پوشانده و در زیر آن لایه‌ای از نوعی ارزشمند‌تر از کربن قرار گرفته‌است.

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد سیاره‌ای فراخورشیدی در سامانه ستاره‌ای نزدیکی به سامانه خورشیدی، تماما از کربن ساخته شده‌است و این به آن معنی است که نیمی از این سیاره باید پوشیده از الماس باشد.

این سیاره 55 Cancri نام دارد و یکی از پنج سیاره‌ای است که در مدار ستاره‌ای شبه‌خورشیدی در فاصله 40 سال نوری از زمین در حرکت است. شعاع این سیاره دوبرابر زمین است اما جرم آن هشت بار از زمین بیشتر است و طی 18 ساعت مدار ستاره‌اش را دور می‌زند.


 
ماه‌کمان، رنگین‌کمانی در شب
ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢۱   کلمات کلیدی:

 

مارتین مک‌کنا در شمال ایرلند توانست این نمای زیبا را از رنگین‌کمان شبان‌گاهی ثبت کند. این پدیده که ماه‌کمان (Moonbow) خوانده می‌شود، همان رنگین‌کمان معمولی است که این بار با نور ماه پدید آمده است رنگین‌کمان وقتی اتفاق می‌افتد که منبع نور (خورشید یا ماه) پشت ناظر و رو به قطرات باران قرار بگیرند. ریزقطرات کروی آب باران همانند منشور عمل کرده، نور سفید خورشید یا ماه را تجزیه و بازتاب می‌کنند و کمانی شش‌رنگ را دقیقا در مقابل منبع نور (خورشید یا ماه) تشکیل می‌دهند.            

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.


 
نیم ثانیه ارزشمند برای ثبت ۱۳ فریم ماندگار
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٧   کلمات کلیدی: ماه

بیل رینا، منجم آماتور اهل نیوجرسی با استفاده از نرم‌افزار Calsky توانست زمان دقیق عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی را از برابر ماه بدر اخیر پیش‌بینی کرده و آن لحظات را در 13 فریم عکاسی اچ.دی ثبت کند.

در این تصویر، سایه ایستگاه فضایی بین‌المللی را در برابر دریای ابرها (Mare Nubium) می‎بینید. ایستگاه فضایی بین‌المللی با 100میلیارد دلار، گران‌ترین آزمایشگاهی است که بشر تاکنون ساخته است و با 114 متر پهنا در ارتفاع 514 کیلومتری زمین و با سرعت 7.36 کیلومتر بر ثانیه، فقط 0.45 ثانیه طول می‌کشد تا این سازه ارزشمند از مقابل قرص ماه بگذرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.


 
تصویری زیبا از کهکشان راه شیری
ساعت ۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٦   کلمات کلیدی:

کهکشان راه شیری، کانتربری، نیوزیلند.


 
جدید ترین عکس ارسالی از مریخ
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٦   کلمات کلیدی: مریخ

این تصویر با جزئیات شگفت‌انگیز از سطرح مریخ از جدیدترین عکس‌های فرستاده شده بوسیله جدیدترین مریخ‌ نورد ناسا، کنجکاوی (Curiosity) است.

این مریخ‌نورد با استفاده از وسیله‌ای به نام "تصویربردار لنز دستی مریخ" (Mars Hand Lens Imager) گرفته شده است، هشت عکس از این سنگ 16 در 12 سانتی‌متری از فاصله حدود 27 سانتی‌متری گرفته است.

بافت این سنگ آنقدر ریز است که این تصویربردار نمی‌تواند دانه‌بندی آن را نشان دهد. چند دانه شن و غبار در راس این سنگ دیده می‌شود، اما نسبت به زمینه غبارآلود اطرافش بسیار پاکتر است.


 
آسمان رنگارنگ
ساعت ۱:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٥   کلمات کلیدی: آسمان رنگارنگ

عکسی از نمایش خیره‌کننده شفق قطبی در آسمان شهر وایت‌هورس، ایالت یوکوآن در کانادا که در اول اکتبر 2012 گرفته شده است.

این نمایش نورانی نتیجه "خروج جرم تاج خورشیدی" coronal mass ejection) ، فوران ذرات و توفان خورشیدی، از سه روز قبل از آن است.

هنگامی ذرات خورشیدی با بخش بالای جو کره زمین برخورد می‌کنند، باعث ایجاد شفق رنگارنگ درخشنده‌ای مانند این نمونه سبز و ارغوانی می شود.


 
چشمی در آسمان
ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٥   کلمات کلیدی: چشمی در آسمان

سحابی حلزونی (Helix) در این تصویر گرفته شده بوسیله تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا مانند چشمی غول‌آسا در آسمان دیده می‌شود.

این ستاره در حال مرگ که 650 سال نوری از کره زمین فاصله دارد، در صورت فلکی دلو قرار دارد.

زمانی سحابی نبولا ستاره‌ای بود که تفاوت چندانی با خورشید ما نداشت. این ستاره‌ها هنگامی که می‌میرند، لایه گاز بیرونی شان را رها می‌کنند، و هسته متراکمی را پشت سر به جا می‌گذارند که به صورت نقطه نورانی سفیدرنگی در مرکز سحابی دیده می‌شود. این هسته را کوتوله سفید می‌نامند.

رنگ ارغوانی روشن در مرکز این "چشم" ستاره‌ای یک درخشش ماورای بنفش و مادون قرمز مربوط به غبارهایی است که این کوتوله سفید را احاطه می‌کنند. این غبار باقیمانده سیاره‌های بیرونی و ستاره‌های دنباله‌داری است که زمانی به دور این ستاره می‌چرخیدند.

در طول 5 میلیارد دسال یا بیشتر، منظومه شمسی ما نیز سرنوشت مشابهی پیدا خواهد کرد.


 
تصویری جدید از جنوب سیاره زحل
ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۳   کلمات کلیدی:

فضاپیمای کاسینی بخش جنوبی سیاره زحل که در میان سایه سیستم حلقه‌ای نمادین این سیاره قرار گرفته است را در عکسی جدید از این سیاره، به نمایش گذاشته است.

این تصویر نزدیک به فروسرخ که در تاریخ 15 ژوئن توسط فضاپیمای کاسینی به ثبت رسیده به خاطر موقعیت قرارگیری حلقه‌های زحل، به‌نظر بخش جنوبی سیاره را نمایش می‌دهد. کاسینی در زمان ثبت این تصویر در فاصله 2.9 میلیون کیلومتری از زحل قرار داشته و مقیاس عکس جدید کاسینی 17 کیلومتر بر پیکسل است.

قمر یخی انسلادوس سیاره زحل که وسعتی برابر 504 کیلومتر دارد، به شکل نقطه‌ای کوچک و درخشان در گوشه پائین و چپ تصویر زحل قابل مشاهده است. این قمر از نظر بسیاری بهترین گزینه برای میزبانی از حیات فرازمینی است، با وجود اینکه حرارت سطح آن منجمد‌کننده است. همچنین گفته می‌شود این قمر در زیر لایه ضخیم یخی‌اش اقیانوس‌هایی وسیع پنهان کرده‌است.


 
عکس هایی از پرواز اخرین شاتل فضایی ایندیور
ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٢   کلمات کلیدی: فضا پیما ناسا

در طول سه روز گذشته، شاتل فضایی ایندیوِر از مرکز فضایی کندی در فلوریدا، به لوس‌آنجلس برده شد تا در مرکز فضایی کالیفرنیا به نمایش گذاشته شود. ایندیوِر در طول مسیر، سوار بر پشت یک بوئینگ 747 و در وضعیت پرواز در ارتفاع پایین، به وداع با شهرها و مراکز ناسا در بخش جنوبی ایالات متحده پرداخت.

این سفر، آخرین دُور افتخار برای فضاپیمایی بود که دسترسی مطمئن فضانوردان به ایستگاه فضایی و مدار نزدیک زمین را فراهم می‌آورد و 197 میلیون کیلومتر مسیر را طی 2 دهه و با انجام 25 پرواز پیمود. میلیون‌ها نفر در این سه روز، بالا را نگاه کردند، عکس گرفتند و در حالی که شاتل از فراز سرشان می‌گذشت، فریاد و هلهله سر دادند.                                  (((این، عکسی از آخرین پرواز شاتل بر فراز هیوستُن قبل از یک شب آرمیدن در نزدیکی مرکز فضایی جانسون است.))


 
بهترین عکس‌های نجومی سال
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۱   کلمات کلیدی: عکس ها نجومی سال

(((شفقی بر فراز نروژ: شفق قطبی باعث روشن شدن آسمان زمستانی ناحیه نوردلند فیلک نروژ شده است. شفق قطبی یا نور شمالگان زمانی ایجاد می‌شود که ذرات باردار خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین برخورد می‌کنند. برخورد این ذرات با مولکول‌های موجود در جو زمین باعث انتقال انرژی به آنها و درخشیدن مولکول‌های جو می‌شود. برانگیختگی اتم‌‌های اکسیژن نور زرد-سبز به وجود می‌آورد، و نیتروزن معمولا شفق‌هایی به رنگ آبی ایجاد می‌کند.)))


 
آیا وجود آب در کهکشان های دیگر نشانه ی وجود حیات است؟
ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۱   کلمات کلیدی: حیات
آیا وجود آب در کهکشان های دیگر نشانه ی وجود حیات است؟
چرا حجم زیادی از آب های روی زمین نتوانسته اند در خود حیات بوجود بیاورند؟
این عدم موجدیت میتواند بدین معنی باشد که بخش هایی از آب مایع برای حیات در سیاره ما و در دنیا های دیگر غیر قابل ز
یست می باشد
راهنمای امروزی دانشمندان در جستجوی زندگی یا حیات حیوانی و گیاهی دیگر سیارت "جستجوی آب" است، اما تحقیقات تازه پیشنهاد میکند تا این هدف از نو تصحیح شود. اما پرسش اساسی این است که برای کشف حیات در بیرون از زمین آیا در آب های گرم به جستجو آن به پرادزیم یا در آبهای سرد؟ ما میدانیم که در زمین حیات میتواند تحت دما و فشار مختلف آب رشد کند، ولی هنوز آب هایی وجود دارند که هیچ نشانه ی از حیات در داخل آنها دیده نمی شود. دانشمندان گسترش حیات را تا مرز های "محیط آبی" در زمین بطور مفصل بررسی نمودند. بدین معنی که دانشمندان سعی کردند تا درک شان را از قسمت های قابل زندگی در کره زمین بهتر کنند.
حالا نتیجه این تحقیقات نشان داد که تنها 12 درصد حجم زمین که در آن آب مایع وجود دارد میزبان حیات می باشد، اما با وجود چندین میلیارد سال تلاش طبیعی برای تکامل در حجم باقیمانده آب گونه های حیات نتوانسته با شرایط سازگاری کند و رشد نماید. این عدم موجدیت میتواند بدین معنی باشد که بخش هایی از آب مایع برای حیات در سیاره ما و در دنیا های دیگر غیر قابل زیست می باشد.دانشمندان برای اینکه بدانند آب قابل زیست چگونه است نموداری از شرایط، فشار و دمای آن را طراحی نمودند و به گفته آنها این یکی از راه های بسیار معمول برای تثبیت پارامتر های یک سیاره است.
همه میدانیم که آب بین دما یا حرارت 0 تا 100 درجه مایع می باشد، ولی این باور برای آب خالص در سطح دریاهای زمین با فشار حدود 14.7 پوند در هر اینچ مربع یا 1014 میلی بار صدق میکند. اگر نمک در آب باشد،>>>>>

 
DNA منشاء فرازمینی دارد:
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٠   کلمات کلیدی: فرازمینی

DNA منشاء فرازمینی دارد:
محققان ناسا با مطالعه شهاب سنگ ها شواهدی را یافته اند که مولکول های DNA حامل دستور العمل های ژنتیکی برای ادامه حیات به احتمال زیاد در فضا ساخته شده اند.
این تحقیق احتمال درست بودن نظریه “KIT” که معتقد است قطعات آماده ای از حیات در خارج از زمین ساخته شده و توسط شهاب سنگ ها و ستاره های دنباله دار به زمین تحویل داده شده اند را تقویت می کند.))(()()


 
زایشگاه ستاره ای NGC 1333 با فاصله 1.000 سال نوری
ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٠   کلمات کلیدی: ستاره

زایشگاه ستاره ای NGC 1333 با فاصله 1.000 سال نوری از زمین در صورت فلکی برساوش واقع شده و معمولا در میان ابرغلیظی از غبار پنهان است.

تلسکوپ فضائی اسپیتزر با استفاده از توانائی های فرو قرمز خود به درون این پوشش غبار رخنه و ستاره های پنهان شد

ه در آن را آشکار کرد. اختر شناسان امیدوارند که با استفاده از اسپیتزر ساختارهای سیاره ای نوپا را در اطراف این ستارگان ردیابی کنند. این ستاره های جوان فورانهائی از انرژی تابشی را منتشر می کنند که به آرامی ناحیه اطراف را از غبار پاک می کند.
بخش عمده نور مرئی این ستاره های جوان توسط ابر غلیظی از غبار که زاینده این ستاره هاست تار و نامشخص می گردد. اما دانشمندان با کمک اسپیتزر نور فرو سرخ این اجرام را ردیابی می کنند و بدین ترتیب>>>

 
ایا باید با موجودات فضایی ارتباط بر قرار کنیم ؟؟؟؟؟!!
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٩   کلمات کلیدی: موجودات فضایی

پس از چندین دهه تلاش برای سفرهای فضایی و اکتشافات فضایی، به نظر می رسد که بشر به نقطه ای رسیده است که می تواند سوالات جدی تری را در این رابطه طرح نماید. اکنون می دانیم که بیش از ۱۰۰۰ سیاره شبه-زمین در فضای دور و نزدیک داریم و برخی پیش بینی می کنند تنها در کهکشان راه شیری بیش از ۱۰ میلیارد از سیارات زمین-مانند وجود داشته باشد. جیل تارتر مدیر مرکز تحقیقات SETI موسسه SETI به سوال مهم در خصوص باید و نبایدهای تماس با موجودات فرازمینی پاسخ داده است. این دانشمند ۶۸ ساله دکترای ستاره شناسی خود را از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی اخذ کرده است.  سوال: آیا ما باید با بیگانگان ارتباط برقرار کنیم، یا آنها را به حال خود بگذاریم؟                                                        پاسخ:
به قول استفن هاوکینگ : «پیام نفرستید. اجازه ندهید که آنها بدانند شما اینجایید! اصلا خوشایند نخواهد بود که آنها خودشان را جلو درب خانه مان بیابند.» البته کسی نمی داند، زیرا چنین اتفاقی هنوز نیافتاده است. پس هنوز هیچ کارشناس خبره و متخصصی در این زمینه نداریم. اما من به شکل دیگری درباره این موضوع فکر می کنم. اینکه برای داشتن یک ارتباط و تماس موفقیت آمیز، احتمالا تکنولوژی ها باید مدت زمان بسیار بیشتری را سپری کرده و بسیار پیشرفته باشند. اگر یک تکنولوژی بخواهد این زمان را سپری کند و قبلا هم این گونه دوام آورده باشد، مطمئنا می تواند افراد خود را هم کنترل کند و می تواند رفتار غیرپرخاشگرانه ای را به ارمغان آورد. می توان امیدوار بود که آنها هنوز بیش از کنجاوی شان درباره شناخت دیگر موجودات هوشمند موجود در کهکشان رشد و پیشرفت نداشته باشند. البته این برای من مشکل است که قبول کنم چگونه شما این چنین دیرپا و کهن بوده و همچنان مهاجم و ستیزه جو باقی مانده باشید.


 
عبور دنباله‌داری درخشان‌تر از ماه از آسمان زمین
ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٩   کلمات کلیدی: هوا و فضا

همشهری آنلاین:
نوامبر و دسامبر سال آینده یکی از زیبا‌ترین رویدادهای نجومی رخ خواهد داد و ستاره دنباله‌داری به درخشانی ماه از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد.

دنباله‌دار ISON طی ماه‌های نوامبر و دسامبر سال 2013 از نزدیکی زمین به شکلی عبور خواهد کرد که ساکنان نیم‌کره شمالی قادر خواهند بود آن را مشاهده کنند. درخشش این دنباله‌دار به اندازه‌ای است که شاید حتی بتوان آن را در نور روز نیز مشاهده کرد،‌از این رو به درخشان‌ترین دنباله‌دار قرن اخیر شهرت یافته‌است.

با این‌همه به نظر می‌آید این تنها سفر و آخرین سفر دنباله‌دار ISON به بخشهای درونی سامانه خورشیدی باشد زیرا محاسبه مسیر حرکت این دنباله دار نشان می‌دهد ISON در نهایت به سوی خورشید حرکت کرده و از نزدیکی آن عبور خواهد کرد که می‌تواند نتیجه ناخوشایندی برای این دنباله‌دار داشته باشد.


 
انتشار تصاویری عجیب از مریخ
ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸   کلمات کلیدی: مریخ

از چند ماه  پیش که مریخ نورد کنجکاوی ناسا در سیاره مریخ فرود آمد با تجهیزات خود که دربرگیرنده 17 دوربین است تلاش کرده از به اصطلاح اجسام پرنده ناشناخته و سایر موارد نامتعارف در چشم اندازهای اطراف خود عکس بگیرد.

این درحالی است که یک گروه از افرادی که به وجود این اجسام ناشناخته باور دارند تصاویری در اینترنت منتشر کرده و ادعا کرده اند که این تصاویر در مجموعه تصاویر منتشر شده توسط کنجکاوی بوده است.

این گمانه زنی ها درباره مریخی ها از زمانی آغاز شد که نخستین بخش از تصاویر مریخ نورد کنجکاوی ارسال و منتشر شد.

در این تصاویر یک جسم مبهم دور و اسرار آمیز دیده می شود که به طور اسرار آمیز پدید آمده و در تصاویر متوالی از افق مریخ ناپدید شده است و حتی در مرحله اول دانشمندان ناسا را نیز گیج کرده بود اما پس از بحث و بررسیهای مختلف میان دانشمندان ناسا این جسم عجیب نه تنها نشانه ای از فعالیتهای بیگانگان نبوده بلکه گردوغباری بوده که توسط جرثقیل هوایی که کنجکاوی را به سطح مریخ منتقل کرده است ایجاد شده است و پس از آن مسیر حرکت آن تا 600 متر تغییر کرده است.

استیون سل از مهندسان ناسا که کارشناس جرثقیل هوایی است که روی مأموریت کنجکاوی کار می کرده است، گفت: ما اعتقاد داریم که این جسم در نتیجه تأثیر فرود ایجاد شده است.

این درحالی است کاربری در یک سایت اشتراک گذاری ویدئو، در روز 18 آگوست تصاویری را به نمایش گذاشته که خود مدعی است چهار جسم پرنده در آسمان را نشان می دهد و این ویدئو تا کنون بیش از 700 هزار بازدید داشته است.

این کاربر در تفسیر خود برای این ویدئو اظهار داشت است که چهار جسم توسط مریخ نورد کنجکاوی کشف شده است، در تصویر اصلی تشخیص دادن آن مشکل بود از این رو از چند فیلتر برای پررنگ کردن آنها استفاده کردم. این چهار جسم چه چیزهایی هستند، آیا اینها اجسام پرنده ناشناخته یا تنها ذرات غبار هستند                                         شناسایی اجسام ناشناخته پرنده در آسمان مریخ                            


 
بر خورد مریخ و زمین
ساعت ۳:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۸   کلمات کلیدی: مریخ

چقدر احتمال برخورد مریخ با زمین وجود دارد؟ در اثر ادامه بی نظمی های مدارهای سیاره ای در منظومه شمسی، زمین و مریخ به یکدیگر بسیار نزدیک می شوند و حتی احتمال برخورد آنها نیز وجود دارد.

حتماً شما نیز خبرهای گوناگونی در رابطه با سال 2012 شنیده اید. البته اکثر رسانه ها و مراکز فضایی جهان با دلایل قاطع امکان وقوع آنرا رد کرده اند. اما نظریه خروج سیارات از مدار خود و احتمال برخورد آنها با یکدیگر داستان دیگریست. برخلاف سال 2012 این نظریه کاملاً علمی و تایید شده بوده و در حقیقت نتیجه تحقیقات خود این مراکز فضایی است. تنها سوالی که پیش می آید این است : چه زمانی این حادثه به وقوع خواهد پیوست؟ 

آینده دردناکی در انتظار منظومه شمسی است.

شبیه سازی های کامپیوتری جدید نشان داده شانس کمی وجود دارد که در اثر تداخلات مداری سیارات طی چند میلیارد سال آینده یک برخورد بین زمین با عطارد، مریخ یا زهره به وقوع بپیوندد.


 
کشف رودخانه قدیمی در مریخ
ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٧   کلمات کلیدی: کشف رودخانه در مریخ

اطلاعات جدید ارسالی از مریخ نورد Curiosity حاوی شواهدی از وجود یک رودخانه قدیمی روی سطح این سیاره است. شواهدی که نشان می دهد مریخ به احتمال زیاد در سال های بسیار دور دارای جریان آب بوده است.

تصویر بالا در نگاه اول شبیه تخته سنگ هایی معمولی است اما ناسا می گوید که اثر جریان آب روی آنها وجود دارد و این سنگ ها مشابه سنگ های کف رودخانه فرسایش پیدا کرده اند.


اما نکته جالب دیگر کشف سنگریزه ها است. سنگریزه هایی که به این تخته سنگ ها چسبیده اند نشان می دهد که بر اثر جریان آب کروی شکل شده اند و فاصله ای طولانی توسط آب حرکت کرده اند. اندازه آنها نیز به گونه ای بوده که احتمال جابجایی آنها را توسط باد بسیار کم می کند. پرفسور دیتریچ از دانشگاه برکلی می گوید که از روی اندازه این سنگریزه ها می توان حدس زد که سرعت جریان آب در این رودخانه حدود ۱ متر در ثانیه و عمق آن نیز حدود یک متر بوده است. این نخستین باری است که ما چنین شواهدی می بینیم.


هر چند شاید این رودخانه میلیون ها سال پیش روی مریخ جریان داشته اما سبب می شود که مریخ نورد ناسا با کنجکاوی بیشتر به سوی کشف شواهد حیات حرکت کند. 


 
 
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٧   کلمات کلیدی:
میــــلـآد امـام رضـا (ع) مبـــآرکبـــــآد

 
ماموریتی در قلب خورشید
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٦   کلمات کلیدی: خورشید

ناسا برای پاسخ دادن به سئوالات بسیار مهم بشر درباره منظومه خورشیدی قصد دارد تا یک کاوشگر فضایی

را راهی خورشید بکند.

یک سفینه فضایی که اندازه‌ی نزدیک به یک ماشین کوچک  دارد به داخل اتمسفر خورشید شیرجه میزند یعنی

در جایی که از سطح خورشید نزدیک به ۴ میلیون مایل فاصله دارد و مناطقی را کاوش میکند که تا کنون مورد

کاوش قرار نگرفته است.

این پروژه بی‌مثال که نام Solar Probe Plus را یدک میکشد برای سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی شده است.


 
یوفو چیست؟؟؟؟؟؟
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٥   کلمات کلیدی: یوفو

اشیای پرنده ناشناخته یا یوفو UFO=Unidentified flying object اصطلاح رایج برای هر پدیده ی هوایی که علت آن نمی‌تواند به آسانی و یا بلافاصله توسط ناظر شناخته شود، است. نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، که در سال ۱۹۵۲ این اصطلاح را ابداع کرده‌است، در ابتدا اصطلاح یوفو را به اشیای که پس از بررسی دقیق توسط محققان متخصص ناشناخته باقی می‌ماند، اطلاق کردهر چند امروزه اصطلاح یوفو اغلب برای توصیف هر گونه منظره ناشناخته که توسط ناظر گزارش می‌شود، استفاده می‌شود. فرهنگ عامه غالبا اصطلاح یوفو رابه عنوان یک مترادف برای فضاپیمای بیگانگان استفاده می‌کند. فرقه‌ها با یوفوها همراه شده، و اسطوره‌شناسی و فرهنگ عامه پیرامون این پدیده تکامل یافتنه‌اند. برخی از محققان در حال حاضر ترجیح می‌دهند برای جلوگیری از سردرگمی و باورهای نادرستی که به دنبال اصطلاح یوفو می‌آید، از اصطلاح عام ترِِ «پدیده ناشناس هوایی»( UAP)استفاده کنند، یکی دیگر از مخفف‌ها برای یوفو که به طور گسترده در زبان‌های اسپانیایی، فرانسوی، پرتغالی و ایتالیایی استفاده می‌شود، “OVNI” است. مطالعات نشان داده‌است که اکثر یوفوها مشاهده شده اجسام متداولی مانند هواپیما، بالن و یا اجسام نجومی از قبیل سنگهای آسمانی یا سیارات درخشان است. همچنین درصد کمی از گزارشات مشاهده یوفوها جعلی است. تنها درصد کمی (بین ۵ تا ۲۰ ٪) از گزارش‌های مبنی بر رویت یوفوها را می‌تواند به طور مشخص در طبقه «اشیای ناشناس پرنده» به مفهوم دقیق آن قرار داد.


 
موقعیت ایستگاه فضایی بین المللی
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٥   کلمات کلیدی: موقعیت ایستگاه فضایی بین المللی

در این مطلب موقعیت فعلی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS= International Space Station)  را به صورت زنده می بینید. این تصویر به صورت خودکار و مداوم بروزرسانی می شود. همچنین خطی که بر روی نقشه کره زمین می بینید نشان دهنده مسیر حرکت ایستگاه می باشد. با refresh کردن صفحه متوجه تغییرات مکانی ایستگاه فضایی بین المللی در تصویر خواهید شد.


 
ساخت آسانسور فضایی روی سطح ماه
ساعت ۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٥   کلمات کلیدی: ماه

چندین دهه است که بحث ساخت یک آسانسور فضایی که بتواند رباتها یا انسانها را از زمین به فضاپرتاب کند مورد بحث قرار دارد اما اخیرا یک شرکت که توسط یکی از محققان سابق ناسا اداره می شود اعلام کرده که می تواند با استفاده از فناوری روز یک آسانسور فضایی روی سطح ماه بسازد.

شرکت LiftPort در نظر دارد با جمع کردن بودجه 8 هزار دلاری با استفاده از سایت جمع کردن بودجه با کمک عمومی نخستین گام خود را در ساخت یک سکوی بالونی متحرک که به زمین بسته می شود تا یک ربات 2 کیلومتر در آسمان بالا برود را اجرایی کند.

جمع کردن این بودجه همچنین مساوی با بازگشت شرکتی است که طی دوره 2007 تا 2012 در نتیجه رکود اقتصادی تعطیل بوده است.

مایکل لین رئیس شرکت LiftPort اظهار داشت: حدود شش ماه قبل ما پیشرفت قابل توجهی داشتیم، پیشرفتی که می تواند تمدن انسان را متحول کند، اکنون ما می خواهیم سایرین هم بخشی از آن باشند.

وی افزود: این پیشرفت شرایطی را برای شرکت ما فراهم کرده تا بتوانیم با استفاده از فناوری کنونی یک آسانسور فضایی روی ماه بسازیم و همچنین با یک راهکار پرتاب واحد موشک به سادگی موشکی شبیه به اسپاتیک در اختیار داشته باشیم. این طرح می تواند ظرف هشت سال به واقعیت تبدیل شود.

یک آسانسور فضایی روی ماه می تواند با دشواری های کمتری نسبت به یک آسانسور فضایی روی زمین ساخته شود چرا که ماه از گرانش کمتری برخوردار است و عملا هیچ اتمسفری ندارد، این عوامل موجب می شود که موادی که برای این پروژه به کار می رود به دقت انتخاب شوند.

لین طی سالهای 2001 تا 2003 با موسسه طرحهای پیشرفته ناسا روی آسانسور فضایی کار می کرد. وی این شرکت خصوصی را در سال 2003 تأسیس کرد و ایده خود را پیش از تعطیل شدن شرکت با رباتهای آزمایش تا ارتفاع 1.6 کیلومتر آزمایش کرده است.

اما ایده سکوهای بالونی برای ماه عملی نیست، این ایده می تواند به عنوان وسیله ارتباطی کم هزینه برای مثال برای ارائه اینترنت WiFi در زمین، نظارت بر برداشت محصولات، مراقبت از عدم وقوع آتش در جنگل یا حتی انتقال دوربین برای وجود یک چشم در آسمان پس از وقوع وقایع طبیعی به کار رود.

 

این شرکت که تازه به حالت عادی خود بازگشته است یک حد بودجه متوسط در نظر گرفته و هنوز در حال آموزش یک گروه از داوطلبان است. بسیاری از اعضای سابق این شرکت به پروژه های دیگر ملحق شده اند.

این شرکت درنظر دارد این بودجه خود را به سه میلیون دلار برساند تا تسهیلات مطالعه برای پروژه آسانسور فضایی ماه فراهم شود.

 

زینب حسینی از سایت نجوم ایرانhttp://www.noojum.com/


 
جزئیات جالب درباره موجودات فضایی از زبان :استیون هاوکینگ
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٥   کلمات کلیدی: موجودات فضایی ،استیون ها گینگ

استیون هاوکینگ، استاد دانشگاه کمبریج بریتانیا هشدار داده است که احتمال وجود موجودات فضایی تقریبا قطعی است، اما انسان ها باید از برقراری ارتباط با آنها خودداری کنند.

این استاد رشته فیزیک نجومی در یکی از مجموعه برنامه های شبکه تلویزیونی "دیسکاوری" گفت این فرض که در دیگر نقاط عالم هم حیات هوشمند وجود دارد، "بسیار منطقی است".

با این حال او هشدار داده است که احتمال دارد این موجودات بیگانه برای تامین منابع مورد نیاز خود به کره زمین حمله کنند و سپس آن را ترک کنند.

آقای هاوکینگ گفته است: "درصورتیکه موجودات فضایی به زمین بیایند، نتیجه آن مشابه سفر کریستف کلمب به قاره آمریکا خواهد بود که برای ساکنان بومی این قاره پیامد مثبتی نداشت".

پروفسور هاوکینگ معتقد است که انسان ها به جای اینکه سعی کنند با موجودات فرا زمینی ارتباط برقرار کنند، باید تمام تلاش خود را برای پرهیز از هرگونه ارتباطی با این موجودات به خرج دهند.

او می گوید: "ما باید توجه مان را فقط به خودمان معطوف کنیم تا از تکامل حیات به آنچه که مطلوب ما نیست جلوگیری کنیم".

در گذشته عملیات اکتشافی در فضا صورت گرفته بود که در آن خطوط حکاکی شده بشر و نمودارهایی برای نشان دادن موقعیت سیاره زمین در کهکشان به فضا فرستاه شده بود.

همچنین در مواردی پرتوهای رادیویی به امید رسیدن به تمدن های بیگانه در دیگر سیارات به فضا فرستاده شده است.

پرفسور هاوکینگ گفت: "از نظر مغز ریاضی من تنها اعداد، فکر کردن در مورد موجودات بیگانه فضایی را از نظر منطقی توجیه می کنند".

او می گوید چالش اساسی این خواهد بود که این موجودات بیگانه واقعا چه ویژگی هایی دارند.

این برنامه احتمال وجود گونه های مختلفی از موجودات فرا زمینی از جمله گیاهخواران دوپا و شکارچیان زرد مارمولک شکل را مورد بررسی قرار می دهد.

با این حال پروفسور هاوکینگ معتقد است که بیشتر نمونه های حیات فرا زمینی به احتمال زیاد در حد میکروبهایی با ساختار ساده هستند.

در مجموعه تلویزیونی "عجایب منظومه خورشیدی" که اخیرا در بی بی سی تولید شده است هم پروفسور "برایان کوکس" از دانشگاه منچستر معتقد است که احتمالا در درون منظومه خورشیدی ما انواع دیگری از حیات وجود دارد.

او می گوید احتمالا در زیر صفحه یخی که "اروپا"، یکی از قمرهای ژوپیتر را تشکیل می دهد هم اورگانسیم های زنده ای وجود دارند.

پروفسور کاکس می گوید حتی در فاصله ای نزدیکتر به زمین، یعنی در کره مریخ هم شواهدی در دست است که احتمال وجود حیات در آنجا را تایید می کند.

این استاد فیزیک معتقد است که در دهه های آینده و تنها پس از ارسال نسل بعدی فضا پیماهایی که از قابلیت بیشتری برای جستجوی نشانه های حیات برخوردارند به اقمار ژوپیتر و بخش هایی از مریخ، می توان از وجود حیات در دیگر کرات اطمینان حاصل کرد.استیونهاوکینگ


 
به پرشین بلاگ خوش آمدید
ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۳   کلمات کلیدی:
بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com