نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

دو سیاره جدید شبیه به زمین کشف شد
ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۳٠   کلمات کلیدی: کشف زمینی دیگر

ستاره شناسان و پژوهشگران دو سیاره جدید در خارج از منظومه شمسی را کشف کرده‌اند که "قابل سکونت" هستند و شباهت زیادی به زمین دارند.

به گزارش یورونیوز، به کمک تلسکوپ فضایی کپلر، ستاره شناسان و پژوهشگران ناسا، آژانس فضایی آمریکا، دو سیاره جدید در خارج از منظومه شمسی کشف کردند که "قابل سکونت" هستند و شباهت زیادی به زمین دارند.

به گزارش یورونیوز این دو سیاره به نام "کپلر-۶۲ ای" و "کپلر-۶۲ اف"، در حدود چهل تا شصت درصد بزرگتر از زمین هستند و در اطراف یک ستاره با در کل پنج سیاره می‌چرخند.

توماس بارکلی، یکی از پژوهشگران ناسا به خبرنگاران گفت: مطالعات مربوط به سیارات قابل سکونت ادامه خواهند داشت و بنظر من آنچه واقعا هیجان انگیز است این است که این بحث ها دیگر تنها به نظریه های علمی و دانشگاهی مربوط نیست و ما اکنون در حال پیدا کردن سیاراتی هستیم که مناسب هستند و واقعا به ما اجازه می دهند که در مورد این مسائل جدید درک بهتری بدست بیاوریم و این بسیار هیجان انگیز است.

آیا به راستی حیات در این سیاره‌ها وجود دارد؟ دانشمندان هنوز اطلاع دقیقی ندارند اما با توجه به تعداد ستاره‌های موجود در جهان، احتمالا بسیاری از سیاره ها از قابلیت حیات برخوردارند.البته مشاهده موجودات بیگانه روی چنین سیاراتی کار ساده ای نیست. چرا که آنها ۱۲۰۰ سال نوری از ما فاصله دارند و بنابراین بیشتر اطلاعات دریافتی بر اساس محاسبات و دریافت نورهای ناشی از حرکات سیاره ها صورت می گیرد.


 
منظومه شمسی
ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢۱   کلمات کلیدی: منظومه شمسی

سیارات منظومه شمسی
اگر در جای ماه قرار می گرفتند،از روی کره ی زمین به این شکل می دیدیم.


 
عکس نجومی روز
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٠   کلمات کلیدی: عکس نجومی روز

صورت فلکی شکارچی در رشته کوه های آلپ ایتالیا


 
80 درصد گم‌شده جهان کشف شد؟
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸   کلمات کلیدی: کهکشان

جهان جای پیچیده‌ای‌است،‌ لحظه به لحظه پهناورتر، عجیب‌تر و شگفت‌انگیز‌تر می شود، و تمامی این رویداد‌ها تنها در بخشی از آن رخ می‌دهند که انسان قادر به دیدن آنها‌ است، زیرا انسان تاکنون 80 درصد از ماده در جهان را هرگز ندیده‌است.

بر اساس گزارش تایم،‌ کهکشان راه‌شیری با چنان سرعتی درحال بسط یافتن است که اگر قدرت گرانش مواد نامرئی تکه‌های آن را در کنار یکدیگر نگه‌نداشته بود،‌ از یکدیگر تجزیه شده بود. خوشه‌های کهکشانی که مانند زنبورهای خشمگین در اطراف یکدیگر حرکت می‌کنند بدون وجود این نیروی گرانش از یکدیگر تجزیه شده و نابود می‌شدند و برای مقایسه بهتر است بدانید ماده مرموزی که تمامی جهان را به یکدیگر متصل نگه داشته چهار برابر کل ماده‌ای که انسان با آن آشنایی دارد،‌وزن دارد.

فریتز زویکی در دهه 1930 بود که برای اولین بار ادعای وجود ماده‌ای را کرد که امروزه به نام ماده تاریک شناخته می‌شود،‌وی ادعا کرد ماده تاریک مانند حبابی شیشه‌ای تمامی جهان را احاطه کرده‌است. اما نه‌تنها فیزیکدانان نتوانستند این ماده را ردیابی کنند، حتی


 
کهکشان چشم سیاه(زیبای خفته-چشم شیطان)
ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٧   کلمات کلیدی: کهکشان
کهکشان چشم سیاه(زیبای خفته-چشم شیطان) در 1779 توسط ادوارد پیگوت کشف شده و همزمان بطور جداگانه در آوریل همان سال توسط یوهان آلبرت نیز کشف شد.
کهکشان از یک نوار تیره از گرد و غبار در مقابل هسته درخشان کهکشان بصورت یک کهکشان مارپیچی در صورت فلکی کما قرار دارد.
در نگاه اول این کهکشان بصورت یک کهکشان مارپیچی که در جهت عقربه های ساعت در حال چرخش است به نظر می رسد ولی مطالعات اخیر ثابت ککرده که گازهای بین ستاره ای در مناطق بیرونی درجات مختلفی از چرخش را به کهکشان می دهد منطقه درونی شعاعی حدود 3000 سال نوری را دارد در حالی که منطقه بیرونی به اندازه 40000 سال نوری گسترش یافته است اعتقاد بر این است که این طرح مکانی برای آفرینش ستاره هایی است که به دور آن در حال چرخش هستند.همچنین دانشمندان معتقد هستند که این کهکشان با یک کهکشان دیگر در حدود یک میلیارد سال قبل ادغام شده است به همین دلیل دارای درجات مختلفی از چرخش است این کهکشان در فاصله 17 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.
مشاهدات وجود گازهای ستاره ای در منطقه بیرون کهکشان را نشان می دهد.قسمت های آبی رنگ ستاره های جوانی را که تازه تشکیل شده اند نشان می دهدابر های صورتی رنگ در آنها گاز هیدروژنی که از درخشان فلئورسنتی که در معرض اشعه ماورا بنفش در فرآیند ستاره سازی است پر شده .طبیعی است که چون فرآیند ستاره سازی و بیرون افکندن مواد در مرکز کهکشان صورت می گیرد هرچه به طرف قسمت های بیرونی کهکشان می رویم ستاره ها پیر تر می شوند.

 
فعالیت دوباره مریخ‌نورد کنجکاوی
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٠   کلمات کلیدی: مریخ

مریخ نورد کنجکاوی ناسا پس از یک وقفه چند روزه به دنبال بروز نقص فنی در فایل داده‌های رایانه‌ای، کار تجزیه و تحلیل نمونه پودر سنگ سیاره سرخ را از سر گرفت

به گزارش ایسنا، مریخ نورد کنجکاوی دارای یک جفت رایانه اصلی A-side‌ و B-side برای پشتیبانی از داده‌ها است و هر کدام از رایانه‌ها نیز دارای زیرسیستم‌های اضافی مرتبط هستند.

همزمان با بروز نقص عملکرد رایانه A-side مهندسان ناسا مجبور به تغییر وضعیت مریخ نورد به حالت ایمن (safe mode) شدند که پس از اتمام عیب یابی، کنجکاوی به وضعیت عملیاتی و استاندارد بازگشت.

اما پس از اتمام دوره نقاهت، فعالیت مریخ نورد کنجکاوی بار دیگر در تاریخ 17 مارس (27 اسفند) به دلیل بروز مشکل در فایل داده‌های رایانه‌ای به طور خودکار به حالت تعلیق درآمد.

جیم اریکسون، معاون پروژه مریخ نورد ناسا این وقفه را یک فرآیند بازیابی مریخ نورد عنوان کرد و از ادامه فعالیت آنالیز نمونه پودر سنگ مریخ از روز دوشنبه 25 مارس (پنجم فرودین) خبر داد.

کار آنالیز نمونه پودر سنگ مریخی تا یک هفته آینده ادامه خواهد داشت، اما از چهارم آوریل (15 فروردین) ارتباط رادیویی زمین و مریخ نورد به دلیل فعالیت‌های خورشید به مدت یک ماه دیگر به تعلیق خواهد افتاد؛ دور دوم حفاری کنجکاوی در دل سنگ‌های مریخ با هدف کشف نشانه‌هایی از کربن آلی نیز برای تاریخ اول می (11 اردیبهشت) در نظر گرفته شده است.

نتایج مخابره شده به زمین پیش از بروز مشکل در رایانه مریخ نورد نشان می‌دهد، نمونه سنگ بررسی شده در نزدیکی دهانه گیل شامل تمام مواد شیمیایی لازم برای زندگی میکروبی است؛ این نتایج اصلی‌ترین هدف مریخ نورد در مأموریت دو ساله تلقی می‌شود.