نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

اگر کره زمین مانند سیاره کیوان حلقه داشت
ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢٩   کلمات کلیدی: حلقه زحل بر روی زمین

آیا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که آسمان سیاره ما در صورتی که کره زمین مانند سیاره کیوان حلقه داشت چگونه به نظر می‌رسید؟ران میلر نویسنده و تصویرگر علمی چیزی را که ممکن است در چنین وضعیتی از نقاط گوناگون کره زمین ببینید، به تصویر کشیده است. اگر در خط استوا باشید، برای مثال آنچنانکه در شهر کویتو در اکوادور در زیر نشان داده شده است، دسته نورانی مستقیمی را می‌بینید که عمود بر زمین قرار گرفته است.اگر از خط استوا فاصله داشته باشید، برای مثال آنچنانکه در تصاویری که در زیر گوآتمالا و واشنگتن دی سی نشان داده شده است، این حلقه‌ها ضخیم‌تر می‌شوند.


 
پیامکی برای فضایی‌ها؛ پروژه‌ای برای تماس با بیگانگان فضایی
ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢٩   کلمات کلیدی: موجودات فضایی

گروهی از دانشمندان،‌ تاجران و کار‌آفرینان از انتظار برای برقراری تماس با فضایی‌ها خسته‌شده‌اند، از این رو تصمیم گرفته‌اند انتظار کشیدن را کنار گذاشته و وارد عمل شوند.

براساس گزارش فاکس‌نیوز، پروژه Lone Signal از تمامی افرادی که به اینترنت دسترسی دارند درخواست کرده تا با ارسال پیامی به فضا در تلاش برای اعلام حضور بشر در جهان هستی کمک کنند.

زمانی که این پروژه در 17 ژوئن سال جاری آغاز به کار کند، اولین تلاش بشریت برای ارسال مداوم پیام به سوی تمدن بیگانه آغاز خواهد شد. به گفته ارنستو کوالیزا رئیس پروژه Lone Signal بسیاری از انسان‌ها از زمانی که به یا دارند به ستاره‌ها خیره شده‌اند و این سوال را که آیا کسی از آن ستاره به من خیره شده است یا نه را در ذهن خود مرور کرده‌اند. همه انسان‌ها دوست دارند بدانند در آن سو چه پنهان است.

دانشمندانی که در این پروژه مشارکت دارند بخشی خاص از فضا را انتخاب کرده‌اند،‌تمامی پیام‌ها از طریق شبکه ویژه این شرکت به سیستمی ستاره‌ای به نام گیلیس 526 که در فاصله 17.6 سال نوری از زمین قرار دارد ارسال خواهند شد. دانشمندان هنوز موفق به کشف سیاره‌ها در مدار ستاره کوتوله سرخ در این سیستم نشده‌اند اما گیلیس 526 کاندیدای خوبی برای پشتیبانی از حیات است زیرا در منطقه قابل سکونت قرار دارد.


 
در جستجوی پیش‌ستاره‌ها در صورت فلکی شکارچی
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢۱   کلمات کلیدی: اخبار نجوم

این تصویر جدید فوق‌العاده از ابرهای کیهانی در صورت فلکی جبار یا شکارچی، ناحیه‌ای را برای ما به نمایش می‌گذارد که به نظر به شکل روبانی آتشین در آسمان است. این درخشش نارنجی، نور ضعیفی است که از ذرات سرد غبار میان‌ستاره‌ای با طول موجی بسیار زیاد که چشم انسان قابلیت دیدن آن را ندارد به سمت ما می‌آید. رصدخانه‌ی جنوبی اروپا با آزمایش مسیر یاب آتاکاما (APEX) در شیلی توانسته این منظره بدیع را ثبت کند.

ابرهای گاز و غبار میان‌ستاره‌ای مواد خامی‌اند که ستاره‌ها از آنها شکل می‌گیرند. اما این ذرات بسیار ریز حداقل در نور مرئی مانع دیدن آنچه در ورای آنها می‌گذرد می‌شوند و این سبب سختی کار برای مشاهده دقیق فرآیند تشکیل ستارگان می‌شود.

به این دلیل است که منجمان نیاز دارند از ابزارهایی استفاده کنند که به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که در دیگر طول موج‌های نور سیر کرده و به آسمان بنگرند. در طول موج‌های زیر میلی‌متری، ذرات گرد و غبار به جای مسدود کردن راه نور، با توجه به دمایشان که چند ده درجه بیش از صفر مطلق است می‌درخشند. تلسکوپ APEX با دوربین زیرمیلی‌متری خود در ارتفاع 5000 متری از سطح زمین، ابزار ایده‌آلی برای رصد این اجرام است. تصویر تلسکوپ APEX از شکل‌گیری ستاره‌ها در سحابی جبار / ESO


 
شواهدی از وجود آب شرب روی مریخ
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢۱   کلمات کلیدی: کنجکاوی

ناسا اعلام کردند کاوشگر فرصت (آپورچونیتی) به شواهد جدیدی از وجود آب اولیه بر روی مریخ دست یافته که احتمالا قابل شرب بوده است

به گزارش مهر، کاوشگر فرصت که انرژی مورد نیاز خود را از خورشید تامین می‌کند، 10 سال است که به مریخ رفته و هنوز به خوبی کار می‌کند. این کاوشگر به تازگی قدیمی‌ترین صخره مریخ موسوم به "اسپرنس 6" را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

این سنگ حاوی شواهدی است که بالقوه نشان می‌دهد آب حامی حیات، زمانی به وفور بر روی مریخ جریان داشته و کانی‌های رسی را از خود به جا گذاشته است.

استیو اسکوایر، مجری این تحقیقات از دانشگاه کورنل گفت: این شواهد قدرتمندی است که حاکی از آن است که آب با این سنگ‌ها در تعامل بوده، شیمی آن را دستخوش تغییر کرده و کانی شناسی آن را به شیوه قابل توجهی تغییر داده است.

وی این تحقیقات را به عنوان یکی از مهمترین ماموریت‌های فرصت طی یک دهه حضور خود در مریخ توصیف کرد چرا که شیمی بسیار متفاوتی را نسبت به اکتشافات پیشین درباره وجود آب روی سیاره‌ای نشان می‌دهد که اکنون کاملا خشک است.

دانشمندان معتقدند، زمانی آب بسیار زیادی بر روی مریخ جریان داشته و از میان صخره‌ها، سنگ‌ها و برخی شکستگی‌ها می‌گذشته و رسوبات بسیاری را بر جا گذاشته است.

این تحلیل‌ها نشان دهنده اثری از نوعی آب قابل آشامیدن است که در یک میلیارد سال نخست عمر مریخ بر روی آن جریان داشته است.


 
عکس نجومی روز
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٩   کلمات کلیدی: عکس نجومی روز
 
کهکشانی، با تنها یک بازوی مارپیچی
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٩   کلمات کلیدی: کهکشان

بسیاری از کهکشان‌ها مانند کهکشان راه شیری دارای دو یا تعداد بیشتری بازوی مارپیچی هستند اما NGC 4725 فقط یک بازوی مارپیچی دارد

به گزارش ایسنا، شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهد هنگامی که کهکشانی فقط یک بازو دارد، می‌تواند بسته به چگونگی چرخش آن، پیشرو یا دنبال‌کننده باشد.

داده‌های این تصویر از تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ "سابورای" ژاپن گرفته شده است.

کهکشان مزبور 41 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در مجمع‌الکواکب Coma Berenices واقع شده است. همچنین عرض این جرم کیهانی 100 هزار سال نوری است.


 
آتلانتیس
ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٥   کلمات کلیدی: آتلانتیس


افلاطون در کتابش از نابود شدن شهر پیشرفته ای در 360 سال پیش از میلاد صحبت میکنه
شهری با دوایر متحدالمرکز که در 9000 سال پیش در اوج رونق بوده
آتلانتیس نیروی دریایی عظیمی داشته ، این نیرو در پی حمله به آتن شکست میخوره و این باعث میشه آتلانتیس در یک شبانه روز در آتش و دود فراوان نابود بشه ( عده ای معتقدن غرق شده و عده ای معتقدن آتلانتیس یک سفینه ی مادر بوده و در شرف نابودی به آسمان رفته )
آتلانتیس از ابتدا با فرازمینی ها در ارتباط بوده و توسط پوزایدون (خدای آبها ) "انکی" کشف شد
پوزایدون یک زن زیبای زمینی رو بار دار میکنه و برای مراقبت از نسل جدیدش ( نیمه آنوناکی ها ) شهر آتلانتیس رو پیدا میکنه
طبق گفته ی افلاطون این شهر روبروی ستون هرکول قرار داشت یعنی پشت تنگه ی جبل الطارق یه جایی بین مراکش و اسپانیا
البته به عقیده ی بعضی دانشمندا خرابه های زیر آب در مجمع الجزایر باهاماس در جنوب شرقی فلوریدا (بسیار نزدیک به مثلث برمودا ) میتونه باقیمانده های آتلانتیس باشه


 
واضح‌ترین تصویری که تاکنون از سحابی حلقه دیده‌اید
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۸   کلمات کلیدی: اخبار نجوم

جدید‌ترین تصویری که هابل به زمین ارسال کرده، یکی از واضح‌ترین و با‌کیفیت‌ترین تصاویری است که تاکنون از مسیه 57 به ثبت رسیده است.

براساس گزارش فاکس‌نیوز، این سحابی زیبا که به سحابی حلقه شهرت دارد با جزئیاتی بسیار ظریف و دقیق در این تصویر به نمایش درآمده و ساختار آن که تاکنون درحد نظریه باقی مانده بود را آشکار کرده است.

به گفته ناسا، گازهای رنگارنگی که در اطراف این سحابی دیده می‌شوند توسط ستاره‌ای درحال مرگ در مرکز سحابی ایجاد شده‌اند. در این تصویر این گازهای رنگی با موادی ناشناس که درسرتاسر حلقه رنگی پراکنده شده‌ پرشده‌اند. ستاره مرکزی کوتوله‌ای سفید و بقایای ستاره‌ای مشابه خورشید است که سوخت آن چند هزار سال پیش به پایان رسیده است.


 
ماه با سرعت بیشتری از زمین فاصله می‌گیرد
ساعت ٢:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۳   کلمات کلیدی: ماه

محققان امریکایی می‌گویند زمین اکنون سریع‌تر از هر زمان دیگر طی 50 میلیون سال گذشته، ماه را از خود دور می‌کند.

متیو هوبر از محققان دانشگاه پوردو می گوید بررسی الگوهای تهیه شده از تاثیر جریانات جزر و مد بر مدار ماه به حل موضوعات ناشناخته از جمله تعیین سن ماه کمک می‌کند.

وی می‌گوید نیروی جاذبه ماه، چرخه روزانه‌ای از جریانات جزر و مد ایجاد می‌کند که انرژی را بین این سیاره و زمین پراکنده و حرکت کره زمین به دور مدار خود را کند می‌کند و موجب می‌شود مدار ماه سالانه حدود یک و نیم اینچ دورتر شود.

وی گفت اگر این روند همیشه بر همین روال بوده باشد، سن ماه اکنون باید یک و نیم میلیارد برآورد شود حال آنکه بررسی نمونه‌های صخره‌ای در سطح ماه نشان می‌دهد که چهار و نیم میلیارد سال قدمت دارند.

هوبر و گروهی از همکاران وی برای تهیه الگویی از جریان های جزر و مد دیرینه زمین ، اطلاعاتی را از اعماق اقیانوس ها و خطوط کنارنمای قاره ای به جا مانده از پنجاه میلیون سال قبل گردآوری کردند.

وی گفت بررسی این الگوها نشان می‌دهد پراکندگی انرژی در آن زمان نصف مقدار امروز بوده است ، بنابر این ماه اکنون با سرعت بیشتری از زمین دور می‌شود.

یونایتدپرس از ایندیانا گزارش داد محققان می گویند در این میان نمی توان نقش مهم اقیانوس آتلانتیک شمالی را نادیده گرفت که امروزه خیلی گسترده تر از 50 میلیون سال پیش است و گستردگی آن به حدی است که هر دوازده ساعت یکبار چرخه جریانات جزر و مد را پشت سر می گذارد و امواج بلند تر و جریان های جزر و مد بسیار قوی را ایجاد می کند که می تواند ماه را با سرعت بیشتری از زمین دور کند.