نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

نمایی زیبا از فرود آتشین فضانوردان
ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٢٢   کلمات کلیدی: فضا
 پس از 166 روز زندگی در فضا، سه نفر از فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند. خوشایندترین بخش فرود هم مشاهده شعله‌های موشک فرود در اطراف فضاپیما بود!
 

 ساعت 7:30 صبح چهارشنبه به وقت ایران، سه خدمه ماموریت 36 ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند. فضانورد آمریکایی، کریس کاسیدی، به همراه دو فضانورد روسی، پاول وینوگرادف و الکساندر میسورکین سوار بر کپسول فضایی روسی سایوز TMA-08M در منطقه‌ای دور افتاده از قزاقستان، و در نزدیکی شهر ژسکازان فرود آمدند.به گزارش پاپ‌ساینس، طی ماموریت 166 روزه در فضا، این فضانوردان 2656 بار زمین را دور زدند و بیش از 100 میلیون کیلومتر را طی کردند. در نهایت، به کمک چتر نجات بزرگی که در عکس بالا می‌بینید، به آرامی به سطح زمین بازگشتند. و البته منظور ما از «به آرامی» سوار بر «گوی بزرگی از آتش» است. البته این گوی آتشین نه به دلیل اصطکاک ورود مجدد کپسول به جو؛ بلکه نتیجه فعالیت موشک‌های پس‌رانشی (Retrorockets) سایوز است که به کاهش شتاب آن کمک می‌کنند.


 
شگفتی‌های جواهر منظومه شمسی
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/۱۳   کلمات کلیدی: زحل
سیاره زحل که نام خود را از خدای کشاورزی رومی‌ها گرفته، ششمین سیاره در مدار خورشید و دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی پس از سیاره مشتری است

به گزارش ایسنا، زحل مطمئنا یک سیاره سلطنتی است که با هزاران حلقه باریک زیبا در اطرافش به عنوان جواهرات آراسته شده و از آن به عنوان جواهر منظومه شمسی نام برده می‌شود.

 10 واقعیت جالب ناگفته در مورد سیاره زحل

- از آنجایی که سیاره زحل بیشتر از گاز ساخته شده و هلیوم در آن بیشترین سهم را دارد، انسان نمی‌تواند مانند زمین بر روی آن بایستد.


 
حمله قدرتمند خورشید به زمین
ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٢   کلمات کلیدی: خورشید
توفانی بسیار قدرتمند از اوایل روز سه‌شنبه در خورشید در گرفته و در نتیجه ابرهای بسیار بزرگی از ذرات خورشیدی داغ به سوی زمین شلیک شده‌اند.

براساس گزارش فاکس‌نیوز، مدل‌های تحقیقاتی تجربی ناسا که براساس رصد‌های رصد‌خانه STRO ناسا ارائه شده‌اند نشان می‌دهند که این فوران کرونالی با سرعت 917 هزار و 326 متر بر ثانیه که برای این نوع فوران‌ها سرعتی عادی به شمار می‌روند، از خورشید به سوی زمین شلیک شده‌است.

این ابر ذرات خورشیدی به سمت زمین در حرکتند و معمولا پس از دو تا سه روز به زمین رسیده و منجر به بروز توفان‌های ژئومغناطیسی با توانایی مختل کردن ارتباطات رادیویی،‌سیگنال‌های GPS و اخلال در شبکه برق خواهد شد. با این‌همه این توفان جدید به نظر چندان مخرب نمی‌آید زیرا ذرات مستقیما با زمین برخورد نخواهند کرد و با فاصله بسیار نزدیکی از کنار زمین عبور خواهند کرد.

این امواج همچنین موجب شکل‌گیری پدیده‌ زیبای شفق شمالی برروی زمین خواهند شد که به نورهای شمالی و جنوبی نیز مشهورند و با وجود اینکه امواج مستقیما با زمین برخورد نخواهند کرد،‌می‌توانند منجر به شکل‌گیری توفان ژئومغناطیسی قطبی شوند و امشب و فردا شب، می‌توان وقوع شفق‌های قطبی را در دوقطب زمین شاهد بود.

خورشید امسال در نقطه اوج چرخه 11 ساله فعالیت‌هایش قرار دارد،‌با این‌همه این اوج فعالیت نسبت به دیگر دوره‌های فعالیت خورشیدی طی 100 سال گذشته ضعیف‌ترین به شمار می‌رود.