نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

نادرترین پدیده خورشیدی روی زمین
ساعت ٢:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۳٠   کلمات کلیدی: اخبار نجوم

شکوه خورشید (Sun glory) نادرترین پدیده جوی مرتبط با خورشید است که طی آن، پرتوهای آفتاب در سمت مقابل خورشید به شکل هاله‎ای نورانی دور سایه اجسام تشکیل می‏شوند.

این تصویر را آگانی آگاروال وقتی سوار بر هواپیما برفراز شهر نیویورک پرواز می‏کرد، گرفته و برای نشنال‏جئوگرافیک ارسال کرده است. در این تصویر، شما هاله رنگی نور را در اطراف سایه هواپیمامشاهده می‏کنید که به آن، شکوه خورشید می‏گویند.

وقتی جسمی اندازه ظاهری بسیار کوچکی داشته باشد، پرتوهای خورشید در اطراف آن دچار پِراش شده و به اجزای تشکیل دهنده خود تجزیه می‏شوند. این پرتوها به خاطر تقارن کروی در اطراف جسم منتشر شده و از دید جسم به الگوی حلقوی ‎‏آرایش می‏یابند. بدین ترتیب، ناظر (یا همان جسم) در اطراف سایه خود، هاله‏های رنگی کروی‏شکل می‏بیند.

این پدیده تاحدودی شبیه به همان پدیده هاله رنگی نوری است که در هوای مه‏آلود یا روی سقف استخر در اطراف لامپ‏های سفید دیده می‏شود؛ با این تفاوت که در اینجا فقط کسی می‏تواند این پدیده را ببیند که بین خورشید و آن جسم قرار داشته باشد. به خاطر شرایط دشوار شکل‏گیری این پدیده، شکوه خورشید معمولا یا توسط مسافران هواپیما دیده می‏شود و یا توسط کوهنوردانی که هنگام طلوع خورشید روی قله کوه ایستاده و ناگهان متوجه هاله‏ای نورانی در اطراف سایه نوک قله می‎شوند.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.


 
حدس می‌زنید این عکس چیست؟
ساعت ٢:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۳٠   کلمات کلیدی: نجوم

مایک هاپکینز، فضانورد آمریکایی ایستگاه فضایی بین‎المللی تصویر زیر را در روز 10 اکتبر / 18 مهر از ارتفاع 400 کیلومتری زمین گرفته است. به نظر شما این چه پدیده‌ای است؟

در طول دو هفته تعطیلی سازمان‌های دولتی آمریکا و از جمله ناسا، مرکز کنترل پرواز فضایی فعال و امکان ارتباط فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی با زمین برقرار بود. به همین دلیل علی‌رغم آن‌که سایت ناسا غیرفعال بود، اما او توانست این تصویر را به همراه تصاویر زیبای دیگری از سطح زمین روی توییتر ارسال کند.

شما کاربر عزیز می‌توانید نظر خود را درمورد ماهیت این پدیده در بخش نظرات (پایین همین صفحه) برای ما ارسال کنید.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ‌تر نیز می‎توانید اینجا را کلیک کنید.


 
تاثیر نور ماه روی تمام موجودات زنده
ساعت ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٩   کلمات کلیدی: ماه
تغییر موقعیت ماه نسبت به زمین، مستقیماً میزان جاذبه و روشنایی شب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این تغییرات نیز بر رفتار تمام موجودات زنده از جمله انسان تاثیر می‌گذارد.

 به عنوان نمونه: 

• شیرها هفته بعد از کامل شدن ماه، دفعات بیشتری به شکار می‌روند و جانوران بیشتری را می‌کشند. ساعات اولیه شب در طول این هفته از هر زمان دیگری تاریک‌تر است و شیرها نیز در آن ساعات از هر زمان دیگری گرسنه‌تر هستند. 

• لار و نوعی حشره به نام دُدل برای شکار چاله‌هایی را در شن حفر می‌کند و در کف آن به انتظار می‌نشیند، اما هنگام کامل شدن ماه اندازه این چاله‌ها را به دو برابر می‌رساند. 

• خفاش‌ها فعالیت خود را در زمان کامل شدن ماه به حداقل می‌رسانند. 

• بزرگ‌ترین تولید مثل گروهی مرجان‌ها در کف اقیانوس و در زمان کامل شدن ماه اتفاق می‌افتد. 

• میزان فعالیت و شکار شبانه بوف اروپایی در زمان کامل شدن ماه به حداکثر ممکن می‌رسد. این پرنده حشره‌خوار تنها با تکیه بر قوه بینایی خود، شب ‌هنگام به شکار می‌رود. 

• جزر و مد آب‌های کره زمین تحت تاثیر جاذبه ماه، زمینه را برای تغذیه بسیاری از جانوران آبزی از جمله صدف‌های دریایی فراهم می‌کند. این صدف‌ها در زیر نور ماه کامل، در نزدیکی ساحل با فیلتر کردن موجودات ذره‌بینی، غذای خود را به دست می‌آورند. 

• برخی از حیوانات مانند موش خاردار با تغییر میزان نور ماه، دمای بدن خود را افزایش و کاهش می‌دهد. 

• نوعی لمور (از خانواده میمون) ساکن ماداگاسکار که زندگی شبانه دارد، با کامل شدن ماه، برنامه زندگی خود را تغییر داده و روزها را به فعالیت می‌پردازد. 

• چارلز داروین اولین شخصی بود که دریافت ترس ذاتی انسان از تاریکی ابزاری برای محافظت از جان وی در برابر شکارچیان شب‌زنده‌دار بوده است. به همین علت ما انسان‌ها در زمان کامل بودن ماه و نورانی شدن آسمان شب احساس آرامش بیش‌تری داریم.


 
شاید بشر برای همیشه در چنگال راه شیری گرفتار بماند
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٦   کلمات کلیدی: راه شیری
مطالعات جدید اخترشناسان نشان می‌دهد که اگر قرار باشد روزی انسان از کهکشان راه شیری خارج شود، نمی‌تواند این کار را با سیستم‌های پیشرانش فعلی که در اختیار دارد انجام دهد.
 

نتیجه مطالعه جدیدی که روی ستارگان سریع کهکشان راه شیری انجام شده نشان می‌دهد که اگر بشر بخواهد روزی پا را از مرزهای کهکشان فراتر بگذارد، نیازمند موشک‌هایی است که با نیروی پادماده کار کنند. سفینه‌های کاوشگران آینده برای این منظور باید بتوانند سرعت خود را به 0.2 درصد سرعت نور (حدود 600 کیلومتر بر ثانیه) برسانند؛ کاری که انجام آن بسیار فراتر از توان سیستم‌های پیشرانش فعلی است.

تیلمان پیفل از موسسه اخترفیزیک لایبنیتز آلمان و همکارانش در مطالعات خود به بررسی آخرین داده‌های کاوش آزمایش سرعت شعاعی (RAVE) پرداخته‌اند. در این کاوش، با استفاده از تلسکوپ 1.2 متری رصدخانه آنگلو-استرالین، فاصله ستارگان و سرعت دور یا نزدیک شدن آنها به یکدیگر اندازه‌گیری شده است.

در آخرین مرحله کاوش RAVE، حدود 426 هزار ستاره مورد بررسی قرار گرفته‌اند. با استفاده از نتایج این کاوش و یکی از فهرست‌های ستاره‌ای منتشر شده قبلی، گروه 90 ستاره پر سرعت را انتخاب کرد که سرعت و موقعیت آنها با بهترین دقت تعیین شده بود. برخی از این ستارگان با سرعتی بیش از 300 کیلومتر بر ثانیه حرکت می‌کردند؛ سرعتی که حدود یک هزارم سرعت نور است.