نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

انتن ارسال پیام و سیگنال به فرازمینی ها
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱٩   کلمات کلیدی: فرازمینی

 

انتن ارسال پیام و سیگنال به فرازمینی ها (معروف به ارسیبو که در کشور شیلی است )

در سال 1974 دریک و ساگان پیام دیگری را طراحی کردند که شامل اطلاعاتی در مورد شکل DNA انسان ، تصویر یک انسان ، منظومه شمسی و تلسکوپ آرسیبو بود . این پیام توسط تلسکوپ آرسیبو واقع در پورتوریکو بصورت امواج رادیویی دودویی به فضا ارسال شد .
در تاریخ 16 نوابر سال 1974 یک پیغام رادیویی تشکیل شده از امواج رادیویی از Arecibo Radio Telescope به سوی ستاره ی مرکزی مجموعه ستارگان M13 که حدود 25,000 سال نوری از ما فاصله دارن فرستاده شد. چون M13 یکی از نزدیک ترین مجموعه ستارگان کشف شده تا آن زمان نسبت به ما بود که احتمال میرفت موجود زنده ای در آنجا زندگی کند.

 
افسانه‏‌های عجیب و غریب در مورد ماه‌گرفتگی
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٦   کلمات کلیدی: نجوم ،ماه
در بسیاری از فرهنگ‌های قدیمی و باستانی، ناپدید شدن ماه، نشانه‌ای از خطر و زمان مصیبت بود و مردم روزگاران کهن برای دفع این مصیبت، دست به اقدامات عجیبی می‎زدند.
 

 دیوهای غارتگر، حیوانات قاتل و جگوارهای گرسنه، تنها چند مورد از عواملی هستند که فرهنگ‌های باستانی سراسر زمین، انها را مقصر ناپدید شدن ماه در طی دوره ماه گرفتگی می‌دانستند.

به رغم این که امروزه چنین رخدادهای نجومی با رصدهای گروهی، سفرهای جاده‌ای و سخنرانی‌های نجومی جشن گرفته می‌شوند؛ از ماه گرفتگی‌های عصر قدیم به این خوبی استقبال نمی شد.

به گفته اریک کروپ، مدیر رصدخانه گریفین در لس آنجلس، از دید خیلی از فرهنگ‌های باستانی، ماه گرفتگی و خورشیدگرفتگی، چالشی برای نظم عادی امور بودند. وی می‌گوید: «این یعنی رخ دادن چیزهایی که نباید رخ دهند».