نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

ارسال پیام سازمان تحقیقات فضایی ناسا به فضا
ساعت ۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱٧   کلمات کلیدی: موجودات فضایی

سازمان تحقیقات فضایی ناسا در آمریکا در ادامه‌ی روند تحقیق و بررسی فضا بر روی سیاره‌ی پلوتو مطالعات گسترده‌ای انجام داده است. دانشمندان این سازمان قصد دارند که با ارسال یک پیام دیجیتالی به فضا از واکنش احتمالی موجودات فرازمینی اطلاعاتی کسب کنند. 

«جان لامبرگ» در یک پروژه‌ی مشابه به نام ضبط طلایی با همکاری «کارل سِیگِن» در سال ۱۹۷۰، پیام‌های دیجیتالی راکه شامل صدای وال، صدای گریه‌ی نوزاد و یک پیام صوتی با صدای کودکانه که می‌گفت: «سلام از طرف بچه‌های کره‌ی زمین» و … را به فضا ارسال کردند. 

پروژه‌ی جدید ناسا «یک پیام تازه از زمین» نام دارد. برنامه بدین ترتیب است که این پیام دیجیتال را در تمام منظومه‌ی شمسی در فضا پخش کنند. پیش از این، ماموریت کاوشگران افق‌های نو در سال ۲۰۰۶ شروع شد و کارشناسان پیام‌ها را تا شعاع ۳۰۰ میلیون کیلومتری زمین پخش کردند. 

این که چه پیام‌هایی به فضا ارسال شود، توسط لامبرگ در سراسر جهان به نظرخواهی عمومی گذاشته شده است تا مسئولین سازمان ناسا از میان ایده‌های ارائه شده برترین‌ها را انتخاب کنند. شما نیز می‌توانید ایده‌های خود را از ۲۵ آگوست در سایت OneEarthMessage.org اعلام نمائید.
 
 
 
 

 
تاریک‌ترین سایه جهان
ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٩   کلمات کلیدی: نجوم
 تلسکوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر، شاهد تاریک‌ترین سحابی مشاهده‌شده تاکنون به قطر ۵۰ سال‌نوری هستید که نه‌تنها نور مرئی، که نور فروسرخ را نیز سد کرده است.
 

این سحابی از گاز و غبار که به‌شکل لکه‌ای تاریک در مرکز تصویر خودنمایی می‌کند، قرار است زایشگاه ستارگان جدیدی در مرکز کهکشان راه‌شیری باشد. دانشمندان ناسا با اندازه‌گیری سایه‌های مشاهده‌شده، قطر این سحابی را ۵۰ سال‌نوری و جرم آن‌را ۷۰هزار برابر جرم خورشید برآورد کرده‌اند.

سحابی‌های تاریک معمولا فقط در نور مرئی تیره دیده می‌شوند و می‌توان در نور فروسرخ، ساختار لایه‌های غبار و آن‌چه پشت آنها پنهان شده است را مشاهده کرد، اما این سحابی جدید به‌قدری آغشته از غبارهای میان‌ستاره‌ای است که حتی نور فروسرخ نیز در آن کاملا پراکنده شده و منطقه در نور فروسرخ نیز تیره دیده می‌شود.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که این سحابی در آینده نه‌چندان دور میزبان یکی از سنگین‌ترین خوشه‌های جوان ستاره‌ای در کهکشان راه‌شیری خواهد بود. به گفته آنها این ستارگان فوق‌العاده سنگین و از رده طیفی O خواهند بود که دمای سطح آنها به بیش از ۵۰هزار کلوین می‌رسد و تنها چند ده‌هزار سال عمر خواهند کرد. این ستارگان فوق‌سنگین در آخر عمر خود طی انفجارهای ابرنواختری خیره‌کننده‌ای عناصر سنگین را به شکل گرد و غبار در فضا پراکنده کرده و به غنی‌تر شدن مواد سنگین در این منطقه از کهکشان کمک می‌کنند.

در این تصویر رنگ کاذب، رنگ آبی نشان‌دهنده نورهایی با طول‌موج ۳.۶ میکرومتر، رنگ سبز نشان‌دهنده پرتوهای ۸ میکرومتری و رنگ قرمز نشان‌دهنده پرتوهایی با طول‌موج ۲۴ میکرومتر است. نقطه نارنجی-زردرنگ درخشانی نیز که در مرکز تصویر خودنمایی می‌کند مربوط به ستاره جوانی است که حرارتش، پیله غباری اطراف آن‌را روشن کرده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.
 
کشف سیاره زمین مانند با نام گلیس 832
ساعت ۱:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٧   کلمات کلیدی: سیاره شبیه به زمین ،کشف زمینی دیگر

پیدا کردن سیارات فرازمینی همیشه عالی بوده اما پیدا کردن سیارات که در منطقه سکونت مثل زمین در منظومه خود قرار دارند هیجان انگیز تره .. یک تیم به رهبری رابرت ویتنمایر از دانشگاه ساوت ولز اعلام کرد که یک ابر زمین به نام گلیس 832 به خوبی میتونه نامزد دیگری برای یک سیاره قابل سکونت باشد.