ما و فرازمینی ها

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدیدبرای تماس با مدیریت می توانید از نطرات یا ازآدرس ایمیل(ufoiran252@yahoo.com)استفاده کنید باسپاس فراوان خدمت شما کوچیک شما مدیریت وبلاگerfan Hunter UFO)

کشف رودخانه قدیمی در مریخ
ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٧  کلمات کلیدی: کشف رودخانه در مریخ

اطلاعات جدید ارسالی از مریخ نورد Curiosity حاوی شواهدی از وجود یک رودخانه قدیمی روی سطح این سیاره است. شواهدی که نشان می دهد مریخ به احتمال زیاد در سال های بسیار دور دارای جریان آب بوده است.

تصویر بالا در نگاه اول شبیه تخته سنگ هایی معمولی است اما ناسا می گوید که اثر جریان آب روی آنها وجود دارد و این سنگ ها مشابه سنگ های کف رودخانه فرسایش پیدا کرده اند.


اما نکته جالب دیگر کشف سنگریزه ها است. سنگریزه هایی که به این تخته سنگ ها چسبیده اند نشان می دهد که بر اثر جریان آب کروی شکل شده اند و فاصله ای طولانی توسط آب حرکت کرده اند. اندازه آنها نیز به گونه ای بوده که احتمال جابجایی آنها را توسط باد بسیار کم می کند. پرفسور دیتریچ از دانشگاه برکلی می گوید که از روی اندازه این سنگریزه ها می توان حدس زد که سرعت جریان آب در این رودخانه حدود ۱ متر در ثانیه و عمق آن نیز حدود یک متر بوده است. این نخستین باری است که ما چنین شواهدی می بینیم.


هر چند شاید این رودخانه میلیون ها سال پیش روی مریخ جریان داشته اما سبب می شود که مریخ نورد ناسا با کنجکاوی بیشتر به سوی کشف شواهد حیات حرکت کند.