نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

ایا ما میلیاردها تمدن هوشمند در عالم داریم!!
ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢۸  کلمات کلیدی: موجودات فضایی

با در نظر گرفتن کم ترین احتمال ، ما میلیاردها تمدن هوشمند در عالم داریم!!

کهکشان راه شیری بیش از صد میلیارد ستاره دارد و کل جهان دارای حدود چهارصد میلیارد کهکشان است.آیا کره زمین تنها سیاره قابل سکونت و دارای حیات در کل این مجموعه ی بزرگ است!؟ به راستی اگر این طور باشد تقریبا صد در صد جهان بیهوده آفریده شده است.چون اگر انسان با سرعت نور هم حرکت کند برای رسیدن به دوردست ترین نقطه ی جهان که تا به حال کشف شده است باید در حدود چهارده میلیارد سال مسافرت کند!

در زمان حاضر که نوع بشر در اوج پیشرفت تکنیکی خود به سر می برد ، هنوز نتوانسته ایم به نزدیک ترین همسایگان خود یعنی سیارات دیگر منظومه ی شمسی و حتی ماه که با ما یک و نیم ثانیه نوری بیشتر فاصله ندارد ، دست پیدا کنیم.تا لااقل پایگاه دائمی برای استقرار فضانوردان در آنها ایجاد کنیم.

ما حتی اطلاع کاملی از وضعیت نزدیکترین ستارگان و سیارات به منظومه ی شمسی نداریم ، فقط اخیرا ثابت شده است که یکی از نزدیک ترین ستارگان به منظومه ی شمسی ، یک سیاره با وضعیتی شبیه کره زمین می باشد ، همین و بس.

پس تکلیف صد میلیارد ستاره دیگر کهکشان راه شیری و چهارصد میلیارد کهکشان دیگر چیست؟آیا اگر سیاره ای دارند شرایط برای زندگی در آن سیاره ها وجود دارد؟آیا آن سیاره ها دارای موجودات زنده ی هوشمندی هستند؟آیا اگر موجودات هوشمندی در سیارات دیگر وجود دارند امکان دارد که از ما پیشرفته تر باشند؟جواب همه این پرسش ها نمیدانیم است!

البته جواب نمیدانیم هم بسیاری از مواقع جواب خوبی است ولی متاسفانه بسیاری از دانشمندان و محققان به جای نمیدانیم جواب های دیگری به این سوالات می دهند ؛ از قبیل اینکه امکان ندارد در کهکشان ما سیاره ای با شرایط ایجاد حیات وجود داشته باشد و یا امکان ندارد موجودات باهوش دیگری در جاهای دیگر جهان وجود داشته باشند.اصئلا در مورد مساله ای که اطلاعات کاملی راجع به آن وجود ندارد ، علم از احتمالات صحبت می کند ؛ یعنی می توان گفت که اگر در کره زمین شرایط مناسب برای ایجاد حیات وجود دارد ، این احتمال برای کرات دیگر هم وجود دارد ، هرچند که این احتمال خیلی کم باشد.


حال بیایید همین مساله احتمال وجود موجودات باهوش در کهکشان راه شیری را بررسی کنیم.در این مورد ما کم ترین احتمال را برای هر حالت در نظر می گیریم.با در نظر گرفتن کم ترین احتمال ، در کهکشان ما صد میلیارد ستاره وجود دارد که اگر از هر صد ستاره یکی از آنها دارای سیاره باشد ، ما یک میلیارد ستاره سیاره دار داریم و اگر فرض کنیم هرکدام از این ستاره ها فقط یک سیاره داشته باشند ، در کهکشان ما یک میلیارد سیاره وجود دارد حال اگر از هر صد سیاره فقط یکی از آنها شرایط ایجاد حیات را داشته باشد ، ما ده میلیون سیاره با شرایط ایجاد حیات داریم و اگر از هر هزار سیاره با شرایط ایجاد حیات فقط یکی از آنها دارای موجودات باهوش باشد ، باز ما ده هزار سیاره با موجودات متفکر داریم.

حال اگر هر کهکشان با اندازه کهکشان راه شیری که یک کهکشان کوچک به حساب می آید ، سیاره ای دارای موجودات متفکر داشته باشد ، ما میلیاردها تمدن هوشمند در عالم داریم.

منبع: کتاب اسرار فضانوردان باستانی