نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

در جستجوی پیش‌ستاره‌ها در صورت فلکی شکارچی
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢۱  کلمات کلیدی: اخبار نجوم

این تصویر جدید فوق‌العاده از ابرهای کیهانی در صورت فلکی جبار یا شکارچی، ناحیه‌ای را برای ما به نمایش می‌گذارد که به نظر به شکل روبانی آتشین در آسمان است. این درخشش نارنجی، نور ضعیفی است که از ذرات سرد غبار میان‌ستاره‌ای با طول موجی بسیار زیاد که چشم انسان قابلیت دیدن آن را ندارد به سمت ما می‌آید. رصدخانه‌ی جنوبی اروپا با آزمایش مسیر یاب آتاکاما (APEX) در شیلی توانسته این منظره بدیع را ثبت کند.

ابرهای گاز و غبار میان‌ستاره‌ای مواد خامی‌اند که ستاره‌ها از آنها شکل می‌گیرند. اما این ذرات بسیار ریز حداقل در نور مرئی مانع دیدن آنچه در ورای آنها می‌گذرد می‌شوند و این سبب سختی کار برای مشاهده دقیق فرآیند تشکیل ستارگان می‌شود.

به این دلیل است که منجمان نیاز دارند از ابزارهایی استفاده کنند که به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که در دیگر طول موج‌های نور سیر کرده و به آسمان بنگرند. در طول موج‌های زیر میلی‌متری، ذرات گرد و غبار به جای مسدود کردن راه نور، با توجه به دمایشان که چند ده درجه بیش از صفر مطلق است می‌درخشند. تلسکوپ APEX با دوربین زیرمیلی‌متری خود در ارتفاع 5000 متری از سطح زمین، ابزار ایده‌آلی برای رصد این اجرام است. تصویر تلسکوپ APEX از شکل‌گیری ستاره‌ها در سحابی جبار / ESO


 

این عکس خاص جدید تنها یک بخش از مجموعه بزرگی به نام ابر مولکولی شکارچی را به ما نشان میدهد. یک دیگ غنی و در حال جوشش از یک سحابی بسیار درخشان، ستارگان داغ جوان، و ابر‌های غباری سرد، این بخش صدها سال نوری پهنا دارد و در فاصله 1350 سال نوری از زمین واقع شده است.

ابر بزرگ روشن در سمت بالا و راست  تصویر با نام سحابی جبار (M42) بسیار شناخته شده است. این سحابی با چشم غیر مسلح نیز به صورت یک ستاره مه گرفته در ناحیه شمشیر  صورت فلکی شکارچی قابل رویت است. این سحابی روشن‌ترین بخش یک محدوده‌ی عظیم است که در آن ستارگان جدید در حال متولد شدن‌ هستند.

محققان به کمک داده‌های APEX به در این ناحیه به دنبال پیش‌ستاره‌ها می‌گردند. آن‌ها تا به حال 15 جرم پیدا کرده‌اند که در طول موج‌های بلند پرنورتر از طول موج‌های کوتاه هستند. این نمونه‌های تازه کشف شده احتمالا از جمله‌ی جوان‌ترین پیش‌ستاره‌هایی هستند که تا به‌ حال رویت شده بودند و به منجمان این شانس را می‌دهند که این‌بار دقیق‌تر نحوه‌ی شکل‌گیری یک ستاره را رصد کنند.