نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

چهره انسانی یک دنباله‌دار
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٢  کلمات کلیدی: ناسا
مشتاقان علوم نجومی بی‌صبرانه در انتظار تصاویری هستند که قرار است توسط کاوشگر روزتا از سطح دنباله‌دار ۶۷P به زمین ارسال کند.

براساس گزارش میل‌آنلاین، روزتا اما با ارسال یک تصویر از سطح این دنباله‌دار یخی کمی از شدت این انتظار کاسته‌است،‌تصویری که به اعتقاد گروهی می‌توان چهره یک انسان را روی آن مشاهده‌کرد.

این توهم بصری توسط مرکز هوافضایی در آلمان در تصویری که روزتا از سطح دنباله‌دار 67P به ثبت رسانده تشخیص داده شده و روی توئیتر منتشر شد.

دیدن چهره‌های انسانی در اجسام غیرعادی ناشی از پدیده‌ای روانی به‌نام پاریدولیا است. چشم انسان در محیط زندگی انسانی قادر به تشخیص چهره‌ها است، توانایی که از آن برای شناسایی دوستان و آشنایان در جمعیت،‌تشخیص سرعت حرکت خودروها و یا دیدن الگو‌های مختلف و یا ارتباطات در میان توده‌ای از اطلاعات استفاده می‌شود.


دانشمندان براین باورند انسان از این توانایی برای غنی‌تر ساختن تخیلات و درک اشکال معنی‌دار استفاده می‌کنند. مشهورترین نمونه این تصاویر، تصویر چهره انسان روی مریخ است که در سال 1976 توسط کاوشگر وایکینگ یک به ثبت رسید. تصویری که به سرعت مشهور شد و ناسا نیز آن را خطای دید ناشی از نور خورشید روی پستی‌بلندی‌های مریخ اعلام کرد.

روزتا درحال حاضر در 100 کیلومتری دنباله‌دار 67P/Churyumov-Gerasimenko در حرکت است، دنباله‌داری که با سرعت 55 هزار کیلومتر بر ساعت در حال پرواز است. قرار است روزتا بیش از یک سال روی این دنباله‌دار مطالعه کند تا از طریق اطلاعات به‌دست آمده از آن بتواند اسرار شکل‌گیری حیات روی زمین را آشکار سازد.