نجوم ایران

سلام بر دوستان به وبلاگ خودتان خوش امدید شما را به دیدن تصاویر ومطالب و خبرهای نجومی و هوا فضا دعوت میکنم

عکس هایی از پرواز اخرین شاتل فضایی ایندیور
ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٢  کلمات کلیدی: فضا پیما ناسا

در طول سه روز گذشته، شاتل فضایی ایندیوِر از مرکز فضایی کندی در فلوریدا، به لوس‌آنجلس برده شد تا در مرکز فضایی کالیفرنیا به نمایش گذاشته شود. ایندیوِر در طول مسیر، سوار بر پشت یک بوئینگ 747 و در وضعیت پرواز در ارتفاع پایین، به وداع با شهرها و مراکز ناسا در بخش جنوبی ایالات متحده پرداخت.

این سفر، آخرین دُور افتخار برای فضاپیمایی بود که دسترسی مطمئن فضانوردان به ایستگاه فضایی و مدار نزدیک زمین را فراهم می‌آورد و 197 میلیون کیلومتر مسیر را طی 2 دهه و با انجام 25 پرواز پیمود. میلیون‌ها نفر در این سه روز، بالا را نگاه کردند، عکس گرفتند و در حالی که شاتل از فراز سرشان می‌گذشت، فریاد و هلهله سر دادند.                                  (((این، عکسی از آخرین پرواز شاتل بر فراز هیوستُن قبل از یک شب آرمیدن در نزدیکی مرکز فضایی جانسون است.))


((اندیور بر پشت یک بوئینگ ۷۴۷ بسته شد تا سفر خود را از مرکز فضایی کندی به سوی لس‌آنجلس آغاز کند)))                                                                                                                     (((آغاز سفر کالیفرنیا، بعد از برخاستن از پایگاه نیروی هوایی ادواردز؛ یک سوم از پرتاب‌های این شاتل به فضا از همین مرکز بوده است.)))   ((پرواز بر فراز پل گُلدن گِیت در سان‌فرانسیسکو )) (عبور از فراز زندان آلکاتراز در حین پرواز سان‌فرانسیسکو)                ((ایندیور بر فراز شهرپاسادنا)                                                                                     
 

((ایندیور در حال نزدیک شدن به "حیاط خلوت مریخ"  

در آزمایشگاه پیش‌رانش جت‌ها در ناسا، دانشمندان کنترل‌کننده مریخ‌نورد Curiosity برای دقایقی از عملیات کنترل مریخ‌نورد فارغ می‌شوند تا عبور ایندیور را ببینند. اینجا "حیاط خلوت مریخ" نام دارد که در آن Curiosity تست‌های حرکتی را پشت سرگذاشته.)))                   ((یکی از جت‌های ناسا در حال اسکورت هواپیمای حامل ایندیور))                              ((شاتل قبل از نشستن، سه بار در ارتفاع پایین از روی فرودگاه لوس‌آنجلس عبورکرد))                  ((ایندیور بر فراز یک همبرگر فروشی معروف، دقایقی قبل از فرود در فرودگاه بین‌المللی لوس‌آنجلس))((تماشاچیان در خیابان‌های اطراف فرودگاه لوس‌آنجلس))                                          

 

یک عکاس در حال آماده شدن برای تصویربرداری از ایندیور  

((هواپیمای یکی از خطوط هوایی کره بر روی راه منتهی به باند پرواز قرار دارد. برای چند دقیقه قبل از رسیدن ایندیور، تمام ترافیک هوایی فرودگاه قفل شده بود.))                     

پس از فرود در فرودگاه لوس‌آنجلس  

((سفر هوایی این پرنده بزرگ به پایان رسید. حالا از هواپیمای حامل خود جدا و سپس آماده خواهد شد تا در اواخر مهرماه، یک گشت و گذار 19 کیلومتری را در خیابان‌های لوس‌آنجلس به سمت آشیانه ابدی خود داشته باشد.)))