قوی ترین طوفان خورشید در ۲۰۱۳ یا پایان دنیا!

به گفته این محققان، در حال حاضر فعالیت خورشیدی بسیار شدید شده است و در سالهای آینده نیز میزان آن افزایش خواهد شد و منجر به بروز یک فاجعه بی سابقه خواهد شد. این توفان بر روی سیستمهای انرژی و ارتباطات زمین اثر خواهد گذاشت و عملکرد پلاسمای خورشیدی به شدت زندگی مملو از فناوری امروز را مختل خواهد کرد.

براساس گزارش تلگراف، این توفانها می توانند تمام ابزارها از آی-پاد تا ماهواره ها را در معرض نابودی قرار دهند و منجر به قطع برق در بسیاری از مناطق دنیا شوند.

رصدخانه SDO در ماه های اخیر تصاویر منحصر بفردی از لکه های خورشید در فتوسفر (لایه خارجى بسیار داغ اتمسفر خورشید) را ارائه کرده است. این لکه های درخشان که با روشن شدن خود میزان زیادی انرژی آزاد می کنند از این مسئله حکایت دارند که ستاره مادر وارد بیست و چهارمین چرخه فعالیت خود (از زمانی که ستاره شناسان با کمک دستگاههای اپتیکی شروع به رصد آن کرده اند) شده است.

به طور متوسط چرخه ها 11 سال را طی می کنند و بنابراین از حدود دو قرن و نیم قبل دانشمندان با وسواس خاصی اطلاعات مربوط به خورشید را جمع آوری کرده اند.
دانشمندان ناسا پیش‌بینی کرده‌اند توفان خورشیدی در سال 2013 میلادی به زمین می‌رسد و با تاثیر بر وسایل الکترونیکی و اختلالات ماهواره‌ای، فاجعه برپا می‌کند.

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلیس، توفان خورشیدی که از سطوح بالای انرژی مغناطیسی موجود در تشعشعات خورشید ناشی می‌شود، در سیستم‌های مخابراتی مانند ماهواره‌ها، هدایت‌کننده‌های خودرو، سفرهای هوایی، سیستم بانکی، کامپیوترها و تمامی وسایل الکترونیکی تاثیر می‌گذارد.

ریچارد فیشر، رئیس بخش فیزیک خورشیدی ناسا، در همین خصوص گفت: "درصورت بروز توفان خورشیدی بخش عظیمی از زمین بدون برق خواهد شد."

وی همچنین تاکید کرد که قطعیت وقوع چنین اتفاقی حتمی است ولی فقط نمی توان سطح قدرت و جدیت آن را پیشبینی کرد.

آکادمی ملی علوم امریکا دو سال قبل درباره وقوع توفان خورشیدی قوی که خسارت اقتصادی ناشی از آن بیشتر از بیست برابر توفان کاترینا خواهد بود، هشدار داد. توفان کاترینا در سال 2005 میلادی هزاران کشته برجای گذاشت و بیش از 125 میلیارد دلار خسارت ببار آورد.

فیشر تاکید کرده است که وقوع توفان خورشیدی که دمای خورشید را به بیش از 10 هزار درجه فارنهایت (5 هزار و 500 درجه سانتیگراد) خواهد رساند، در طول عمر هر فرد به ندرت روی خواهد داد.

براساس این گزارش در هر 22 سال چرخه انرژی مغناطیسی خورشید به نقطه اوج خود می‌رسد و حال آنکه تعداد لکههای خورشیدی یا همان تشعشعات خورشید در هر 11 سال یکبار به اوج خود می رسند که پیش‌بینی می‌شود، همزمانی وقوع این دو اتفاق در سال 2013 میلادی، موجب ایجاد حجم بسیار زیادی از تشعشعات شود.


/ 4 نظر / 71 بازدید
zztop

salam matalebetun kheyli bolof shode az entehaye donya 2012 tajrobe kasb konid

پویا

سلام[گل] قرار بود تو 21 دسامبر 2012 دنیا نابود بشه که نشد... الان هم من زیاد جدی نمی گیرم نابودیه زمین رو[شوخی]

n.a

سلام این پست جدیدتون خیلی باحاله .... قطعا مخاطبای زیادی رو ب خودش جذب میکنه..

FATEMEH

از کجا معلوم این خبرات واقعی باشن اگه این مشکل جدی حتما خبرنگارها زود تر ازشما اقدام میکردن