کشف زمینی در نزدیکی زمین

تا کنون دانشمندان احتمال وجود سیاره‌های عظیم در مدار این ستاره‌ با دوره‌های مداری 200 روزه یا کمتر را رد کرده‌بودند، از این رو فضای کافی برای ردیابی سیاره‌های کم جرم در منطقه قابل سکونت ستاره به وجود آمده بود. سیاره‌هایی که فاصله آنها تا ستاره‌شان برابر فاصله زمین تا خورشید است، 365 روز برای حرکت در مدار ستاره زمان صرف می‌کنند، سیاره جدید درعرض 3.2 روز مدار ستاره خود را طی می‌کند اما بزرگی ستاره Alpha Centauri B نیمی از خورشید است و از این رو منطقه قابل سکونت آن در موقعیتی قرار خواهد گرفت که سیاره زهره نسبت به خورشید دارد. زهره هر 225 روز یک بار مدار خورشید را طی می‌کند.

دانشمندان تا کنون در حدود 800 سیاره فراخورشیدی کشف کرده‌اند که 10 درصد از آنها به عنوان سیاره‌های کم جرم معرفی شده‌اند، این به آن معنی است که ابعاد این سیاره‌ها 10 برابر زمین یا کوچکتر است. به گفته دانشمندان بیشتر این سیاره‌های کم حجم در سامانه‌های دوتایی تا هفت تایی قرار دارند، از این رو احتمال یافتن سیاره‌ای دیگر که شباهت زیادی به زمین دارد در سامانه ستاره Alpha Centauri B بسیار زیاد است.

بر اساس گزارش دیسکاوری، در کشف این سیاره از تلسکوپ HARPS استفاده شده و دانشمندان برای 4 سال درحال مطالعه بر روی نشانه‌های وجود این سیاره بودند.

/ 1 نظر / 10 بازدید
جوان

سلام معنی این جمله چیست ؟ این جمله غلط است این به آن معنی است که ابعاد این سیاره‌ها 10 برابر زمین یا کوچکتر است. 10 برابر زمین که یعنی بزرگتر است یا کوچکتر است دیگر یعنی چی ؟ اگر از زمین کوچکتر است باید گفت 10 برابر از زمین کوچکتر است دیگر یا ندارد نمیشود هم بزرگتر باشد هم کوچکتر .... البته بنظر من این اشکال در مترجمان کم سوادی است که اولین نفر مطلب را ترجمه میکنند بقیه هم بدون توجه مطلب را منتشر میکنند البته بعضی از دوستان وبلاگ نویس نیز به سلیقه خود مطالب را حک و اصلاح میکنند که آخرش میشود این ...... لطفا" شما در انتشار مطالبتان کمی دقت کنید موفق باشید وبلاگتان با محتوا است