نخستین تصویر جالب ناسا از بازتاب نور خورشید بر دریای تیتان

تیتان که دارای قطر 50 درصد بزرگتر از ماه است، بیشتر از آب، یخ و مواد سنگی تشکیل شده و جو آن بیشتر از نیتروژن است.

 

در گذشته فضاپیمای کاسینی تصاویر جداگانه‌ای را از دریاهای قطبی این قمر و بازتاب نور خورشید بر روی آنها نمایش داده بود اما این نخستین بار است که هر دو نما در یک تصویر دیده شده‌اند.

 

بازتاب نور خورشید در این تصویر به شکل نقطه روشنی در موقعیت ساعت 11 در قسمت بالای سمت چپ قابل مشاهده است. این بازتاب آینه‌ای در جنوب بزرگترین دریای تیتان موسوم به Kraken Mare و در بالای مجمع‌الجزایری که دو بخش دریا را از هم جدا ساخته، قرار دارد.

 

از دیگر دلایل خاص این تصویر، آن است که انعکاس نور خورشید بسیار بالاتر از داده‌های پیشین بوده است.

 

زمانی که این تصویر به ثبت رسیده، بازتاب نور خورشید بقدری درخشان بود که آشکارساز ابزار طیف‌سنج VIMS کاسینی اشباع شد. به دلیل درخشش بیش از حد نور، این بازتاب از طریق رنگی در طول موجهای بسیار پائینتر از قبل -1.3 میکرون- مشاهده شد.

 

دانشمندان با مشاهده این تصویر دریافتند که دریای Kraken Mare در گذشته در برخی مناطق بزرگتر بوده اما بخار شده است. این اطلاعات توسط بخش جنوبی این دریا آشکار شد که دارای یک حلقه وان مانند از موادی است که در پی بخار شدن مایع متان و اتان جا مانده‌اند.

 

به گفته ناسا، این تصویر از اطلاعات رنگی واقعی طول‌موجهایی ساخته شده‌اند که با دریچه‌های جوی که سطح تیتان از میان آنها قابل مشاهده است، مطابقت دارند. در غیر این صورت، تصویر اصلی برای چشم غیر مسلح انسان تنها یک سایه رنگی است.

 

فضاپیمای کاسینی این تصویر را با پرواز از روی قمر تیتان ثبت کرد. در این تصویر می‌توان دخمه پرپیچ و خمی را که Kraken Mare را به دیگر دریای بزرگ این قمر یعنی Ligeia Mare متصل می‌کند، مشاهده کرد.

 

دریای Ligeia Mare در بخشهای شمالی با مجموعه‌ای از ابرهای کمانی‌شکل پوشیده شده که از متان مایع ساخته شده‌اند و احتمالا با بارشهای زیادشان، این دریا را همیشه پر نگه می‌دارند.

برداشت شده از وبلاگ http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/850/

/ 4 نظر / 52 بازدید
مهدي

سلام رتبه وبلاگ من خيلي پاينه ولي اگه با من تبادل لينك كنيد خيلي خوشحال ميشم

amir

سلام عرفان جان ! من به تازگی دارم یه مقاله مینویسم میخوام مطالب تو رو با ذکر اسم و آدرس سایتت کپی کنم و تو رو عضو کمپ بزرگ مقاله نویسان زیست فرازمینی کنم. آرش بولحسنی مدیر سایت هوش فرازمینی هم عضو کمپ ماست. نظرت چیه؟

amir

این هم ایمیل من : amirezati82@yahoo.com

مهدی

ُلام نظرت درباره تبادل لينك چيه؟