آیا ژنتیک موجودات بیگانه فضایی با انسان‌ها مشترک است؟

» سرویس: علمی و فناوری - علمی
 

آیا بین اشکال مختلف حیات موجودات بیگانه و فضایی و جانداران زنده زمینی به لحاظ ژنتیکی شباهتها و نقاط مشترکی وجود دارد؟

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جواب این سوال تا زمانی که برخی از این موجودات بیگانه کشف نشده‌اند، معلوم نخواهد شد، اما اخیرا مدارک و شواهدی به دست آمده است که تایید می‌کند حداقل عناصر سازنده ابتدایی بین این موجودات یکسان خواهد بود.

تحقیقات حاکی است تمام اشکال زندگی زمینی در 20 نوع اسید آمینه یکسان هستند.

متخصصان بیوشیمی آزمایشاتی را ترتیب داده‌اند که بتوانند 10 نمونه از این اسید آمینه‌ها را در شرایط آزمایشگاهی به طور مصنوعی بسازند که قابلیت شبیه سازی فضاهای پریبیوتیک بی‌جان را دارند.

اسید آمینه‌ها همچنین در درون شهاب سنگ‌هایی یافت می‌شوند که قبل از تولد زمین شکل گرفته‌اند.

پژوهشگران دانشگاه مک مستر در کانادا در مقاله‌ای خاطر نشان کردند که تمام این آزمایش‌ها یک زیر مجموعه از اسیدهای آمینه مشابه را تولید کرده‌اند و همچنین محاسبه کرده‌اند که این 10 اسید آمینه به حداقل انرژی برای شکل گرفتن احتیاج دارند.

محققان معتقدند این خصوصیات و شواهد آزمایشگاهی نشان دهنده آن است که اگر موجود بیگانه زنده ای وجود داشته باشد احتمالا در هسته سلولی خود دارای 10 اسید آمینه یکسان و مشابه با موجودات زمینی خواهند بود.

این پژوهشگران آشکار کردند که چطور 10 اسید آمینه دیگر به مرور زمان و با پیچیده‌تر شدن حیات در زمین به 10 اسید آمینه ابتدایی و مشترک افزوده شده‌اند.


/ 0 نظر / 36 بازدید