فضانوردان در مریخ زنده می‌مانند

از آنجا که مریخ‌نورد کنجکاوی در ماه آگوست در مریخ فرود آمد، RAD سطوح تشعشع را به طور گسترده در مقایسه با آنچه که خدمه ایستگاه فضایی بین المللی تجربه می‌کنند اندازه گیری کرده است. تشعشع در سطح مریخ، نیمی از تشعشعی است که کنجکاوی هنگام سفر 9 ماهه خود در اعماق فضا تجربه کرده است.

این نتایج نشان می‌دهد علی رغم این که اتمسفر مریخ یک درصد از زمین ضخیم‌تر است، اما تا حد قابل توجهی از تشعشع‌های مخاطره آمیز و ذرات کیهانی که سریع حرکت می‌کنند جلوگیری می‌کند. مریخ فاقد میدان مغناطیسی است، وضعیتی که برای سیاره ما یک لایه دیگر از محافظت به همراه دارد.

کنجکاوی 2.5 میلیارد دلاری درحال حاضر بررسی ماهیت این محافظ را هدف گرفته است. ابزار RAD سطح افزایش تشعشع و کاهش آن را از 3 تا 5 درصد طی هر روز اندازه گرفته که این امر همزمان با افزایش و یا کاهش ضخامت اتمسفر مریخ بوده است.

هاسلر تأکید کرد که نتایج RAD درحال حاضر در مرحله اولیه است چرا که کنجکاوی تنها سه ماه است که در مریخ حضور داشته و این نتایج اولیه برای یک مأموریت دوساله تلقی می‌شود.

قرار است نتیجه سطح تشعشع مریخ طی همایشی در ماه دسامبر به صورت ارقام منتشر شود.

درحال حاضر براساس اظهارات کارشناسان مسئله اصلی برای کاوش‌های انسانی تعیین میزان تشعشع است و این امر طی زمان به دست می‌آید.

/ 2 نظر / 45 بازدید
meysam

عالي بود/مرسي داداش /