اوج یک بارش شهابی برای دوست داران شهاب باران امشب را از دست ندهند

این بارش از معدود بارش‌های شهابی است که منشا آن دنباله‌دارها نیست و سیارک است. منشا این بارش سیارک 1983TB یا فایتون 3200 است که به نظر برخی اخترشناسان نوعی جرم به نام دنباله‌دار خاموش است. چگونگی تولید شهاب‌ها به دست سیارک‌ها تاکنون به صورت معما باقی مانده‌است.

اوج زمان بارش ساعت 3 بامداد جمعه

کاظم کوکرم از منجمان فعال کشور، با تاکید بر اینکه این بارش در روز 24 آذرماه به اوج بارش می‌رسد، در خصوص اختلاف در اعلام زمان بارش گفت: بر اساس اعلام جهانی بارش شهاب جوزایی 13 دسامبر ساعت 23:20 GMT رخ می‌دهد که این زمان به وقت ایران مصادف با بامداد روز جمعه 24 آذرماه می‌شود.

وی زمان دقیق اوج بارش در ایران را ساعت 3 صبح روز جمعه 24 آذرماه دانست و اظهار داشت: در صورتی که در این روز آسمان تاریک باشد و ابری و دارای آلودگی نوری نباشد، می‌توانیم این بارش شهابی را مشاهده کنیم.

کوکرم با اشاره به میزان مشاهده شهاب‌ها در هر ساعت (ZHR) خاطر نشان کرد: در بهترین حالت می توانیم در هر ساعت 100 تا 200 شهاب را رویت کنیم.

منشأ شهاب باران روز جمعه

اسدالله قمری نژاد از محققان نجومی با تاکید بر اینکه این بارش منشا دنباله دار ندارد، گفت: منشا بارش شهابی جوزایی یک سیارک با نام "فایتون 3200" است که در سال 1998 کشف شد. بارش شهابی جوزانی در صورت فلکی جوزا از باقیمانده این سیارک ایجاد می‌شود.

وی در خصوص راز شهاب‌سنگ‌های سیارک فایتون توضیح داد: برخی راز شهاب‌سنگ‌های این سیارک را در پدیده "برخورد" می‌دانند و معتقدند که ممکن است این سیارک در مدار حرکتی خود با سیارک دیگری برخورد کرده باشد. این برخورد می‌تواند منجر به تولید ابری از ذرات غبار و شهاب‌سنگ شود که به دور فایتون 3200 جمع شده و در مدار حرکتی آن در حال جا به جا شدن هستند.

وی وجود این برخوردها را زیاد محتمل ندانست و ادامه داد: از سوی دیگر برخی دیگر از اخترشناسان احتمال می‌دهند سیارک فایتون 3200 "دنباله دار" باشد که نمودار حرکتی آن بیشتر بیضوی است. این احتمال زمانی تقویت می‌شود که مشاهده شده است این نمودار بیضی شکل، فایتون را در فاصله بسیار نزدیک به خورشید نگه می‌دارد.

رنگ شهاب‌ها سفید است

قمری‌نژاد رنگ شهاب‌های این سیارک را عموما سفید ذکر کرد و یادآور شد: برخی از شهاب‌های جوزایی دارای درخشندگی زیادی هستند که این امر رصدگران زیادی را تشویق می‌کند که در شب‌های سرد آذر ماه به رصد این اجرام آسمانی بپردازند.

35 کیلومتر در ثانیه سرعت ذرات بارش

وی با بیان اینکه سرعت بارش این ذرات 35 کیلومتر بر ثانیه است که نسبت به سایر بارش‌ها از سرعت کمتری برخوردار است، خاطرنشان کرد: کانون بارش شهابی جوزایی در صورت فلکی جوزا در دو درجه ستاره "کالستور" که یکی از ستاره‌های این صورت فلکی است، قرار دارد.

/ 3 نظر / 34 بازدید
پویا

آقا عرفان واقعا شب خوبی میشه!![خوشمزه]

بلاگ دایر

وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید.

پویا

نشد آخه هوا تو ارومیه ابریه![لبخند] اما خیلی خوب میشد ها![تایید]